Postet nga: kushtetuta

Pse beteja e fituar në Kushtetuese, e bëri pishman Lëvizjen Vetëvendosje – Pasojat dhe efektet juridike (1)

 

Lajçak paralajmëron ndryshimin e Kushtetutës, Qeveria e Kosovës hesht 

Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka deklaruar në Beograd se në të gjitha takimet që ka pasur në ...

Dita e Kushtetutës së Republikës së Kosovës

 

Autoriteti i Konkurrencës: Me vendimin për Telekomin, qeveria krijoi monopol

Autoriteti Kosovar i Konkurrencës ka reaguar ndaj një vendimi të djeshëm të Qeverisë së Kosovës, duke e cilësuar si shkelje të ligjit dhe krijim i monopolit.

Hasani: Presidenti nuk duhet të mbajë konsultime me partitë tjera pa ia dhënë mandatin partisë fituese

Ish- kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, e ka quajtur shkelje të standardit kushtetues mbajtjen e konsultimeve me partitë politike nga ana e presidentit.

Enver Hasani: Presidenti nuk mund ta heqë tarifën edhe nëse aprovohet dekreti për gjendjen e jashtëzakonshme

 

Qeveria teknike nuk është arenë e fushatës parazgjedhore në Maqedoninë Veriore

LSDM dhe VMRO-DPMNE harrojnë thelbin e ekzistimit të qeverisë teknike dhe shndërruan (me iniciativë të VMRO-DPMNE) në fushë të matjes së kotësive dhe muskujve. Për shkak të ...

HRW: Bosnja vazhdon me kushtetutën e saj diskriminuese