Postet nga: Kushtetuta e Kosovës

Ministrja Gërvalla: Kosova nuk do ta pranojë asnjëherë një asociacion serb që bie në kundërshtim me Kushtetutën e saj

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, e ka përsëritur se Kosova nuk do të pranojë asnjëherë një Asociacion të Komunave Serbe me pushtet ekzekutiv, ...

A është kushtetues emërimi i ministrit Rashiq?

Emërimi i Nenad Rashiqit në pozitën e ministrit për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës është në përputhje të plotë me Kushtetutën e ...

A mund të ndiqet penalisht qytetari që ironizoi me deklaratën e ministres Albulena Haxhiu?

Paralajmërimi i ministres së Drejtësisë, Albulena Haxhiu, se do të denoncojë në Polici një qytetar, i cili ironizoi përmes një statusi në Facebook rreth temës së ...

Sot shënohet Dita e Kushtetutës

14 vjet më parë, Kosova u bë me aktin më të lartë juridik, dokumentin bazë të shtetësisë, Kushtetutën e Republikës së Kosovës duke i dhënë fund ...

Gjykatësit e Kushtetueses aktgjykimin e bazuan edhe në vendimin e kolegëve nga Moldavia, të cilët më pas dhanë dorëheqje

Gjykata Kushtetuese në vendimin e datës 28 maj 2020 shpalli se dekreti i kontestuar i presidentit Hashim Thaçi është në përputhshmëri të plotë me Kushtetutën.

'Komoditeti kushtetues' i Kurtit për t’ia zvarritur përgjigjen Thaçit

Lëvizja Vetëvendosje të enjten e javës së shkuar, pranoi një letër nga presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, i cili u kërkoi emrin e ...

Thaçi e dërgon në Kushtetuese vendimin e Qeverisë për kufizimin e lëvizjeve

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi,perp ka mbajtur një konferencë për media ku ka njoftuar se e ka dorëzuar në Gjykatë Kushtetuese vendimin e Qeverisë për ...

Ligji për Buxhetin 2020 i dërgohet presidentit për dekretim

Dy ditë pas miratimit, Kuvendi i Kosovës ia ka dërguar Ligjin për Buxhetin 2020 presidentit të vendit Hashim Thaçi për dekretim.