Postet nga: Kurdet

Hetohen rrethanat e vrasjes së familjes kurde në Turqi

Policia në Turqi po heton rrethanat që çuan në vrasjen e shtatë anëtarëve të një familje kurde. Grupet e të drejtave dhe ekspertët thonë se qeveria turke ...

Turqia do të ndërpresë ofensivën në Siri për ‘120 orë’

Turqia do ta ndërpresë ofensivën e saj në veri të Sirisë për 5 ditë dhe do t’i japë fund nëse forcat kurde tërhiqen nga ky ...

 Presidenti turk Erdogan hedh në mbeturina letrën e Trump

Në letrën e 9 tetori, e dërguar pasi trupat Amerikane ishin tërhequr nga Siria, Trump i kishte thënë Erdoganit  “mos u bëj djalë i keq. Mos ...

Kurdët në Siri: Do t'i luftojmë forcat turke

Zyrtarë të lartë të kurdëve sirianë, thanë të martën, se janë të gatshëm të luftojnë me forcat turke, nëse ato hyjnë në verilindje të Sirisë. Zyrtarë...

36 Persona të Vdekur nga Sulmet Turke në Afrin të Sirisë

Aeroplanët luftarakë të Turqisë kanë goditur forcat siriane pro-qeveritare në rajonin Afrin të Sirisë, duke vrarë të paktën 36 prej tyre, ka njoftuar Vëzhguesi Sirian për të ...

Gjykata në Çeki Liron Liderin Kurd

Gjykata në Çeki ka liruar të martën liderin e kurdëve të Sirisë Salih Muslim, i cili është ndaluar në Pragë më 24 shkurt, në bazë të një urdhërarresti ...

Erdogan: Nuk u Besoj Aspak Amerikanëve

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po punojnë kundër interesave të Turqisë, Iranit, e ndoshta edhe kundër atyre të Rusisë në veri të Sirisë, ku po vazhdojnë të ...

Erdogan Nuk Zmbrapset Nga Operacioni Anti-Kurd në Siri

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se nuk do të zmbrapset nga operacioni kundër një enklave të udhëhequr nga kurdët, në veri të Sirisë, i cili ...