Postet nga: Kufiri Kosovë-Serbi

Shtëpia e Bardhë: Serbia ka filluar të tërheqë forcat nga kufiri me Kosovën

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë për Sigurinë Kombëtare, John Kirby tha të martën se Serbia ka filluar tërheqjen e forcave serbe pë...

Vuçiq thotë se Serbia nuk do të çojë forca ushtarake në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë në një intervistë për gazetën britaneze “Financial Times” se nuk ka ndërmend të urdhërojë forcat ushtarake të ...

Qeveria e Kosovës i kërkon Serbisë largimin e forcave ushtarake nga kufiri

Qeveria e Kosovës ka kërkuar nga Serbia që të tërheqë të gjitha trupat ushtarake nga vija kufitare me Kosovën.

Zyra e Jashtme gjermane kërkon pakësimin e trupave serbe në kufi

Zyra e Jashtme e Gjermanisë ka kërkuar që Serbia të pakësojë trupat e saj në kufirin me Kosovën, pa vonesë.

Sveçla: Për herë të parë që nga paslufta Policia filloi patrullimin kufitar në liqenin e Ujmanit

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka njoftuar se sot ka filluar patrullimi i rregullt i vijës kufitare mes Kosovës dhe Serbisë.

(VIDEO) Numër dukshëm më i vogël protestuesish sot në Jarinjë  

 

VIDEO: Para errësirës, protestuesit në Jarinjë bëhen bashkë e ndezin zjarre

Dhjetëra qytetarë serbë të Kosovës kanë ardhur orëve te fundit në afërsi të pikës kufitare në Jarinjë ndërsa për të qëndruar në ...

Jarinjë, qytetarët detyrohen të ecin këmbë disa kilometra për shkak të bllokimit të rrugës

Qytetarët detyrohen të zbresin në pikën kufitare në Jarinjë dhe të ecin këmbë me kilometra të tërë për ta tejkaluar bllokadën e vendosur nga ...