Postet nga: kroacia

Trupat Kroate e Pranojnë që Përdorën Kishën

Ish-ushtarët kroatë që dëshmojnë si dëshmitarë të mbrojtjes në gjyqin e ish-komandantit paraushtarak serb Dragan Vasiljkoviq thanë në gjykatën në Split të mërkurën se ...

Veteranët Kroatë Gati për Takim me ish-Ushtarët Serbë

Lideri i veteranëve kroatë Josip Klemm, kryetari i Shoqatës së Policisë Speciale nga Lufta Atdhetare, tha për BIRN-in të mërkurën se ai është gati të ...

‘Kapiten Dragani’: Mbrojta Jugosllavinë!

Ish-komandanti i paraushtarakëve serbë, Dragan Vasiljkoviq, i njohur si “Kapiten Dragani”, pretendoi pafajësi ndaj akuzave për krime lufte në gjyqin e tij në Kroaci, ndërsa tha ...

Serbia Dënon ‘Spiunin Kroat’

Gjykata e Lartë e Serbisë të martën miratoi një marrëveshje mes Coloviqit dhe Prokurorisë së Lartë të vendit me të cilën ai pranoi akuzat për spiunazh, ...

Kroacia Kërcënon Ta Arrestojë Sheshelin

Sheshel, i cili thotë se i është dhënë pasaportë diplomatike serbe planifikon ta vizitojë Kroacinë.

Kanali i Vrasjeve: ‘Gypi’ 1.2 Miliard Euro i Armëve Drejt Lindjes së Mesme

Ndërkohë që Beogradi ishte në gjumë në natën e 28 nëntorit 2015, aeroplani bjellorusi mallrave Ilyushin II-76 i mbushur me armë të destinara për konflikte të largëta ...

BE Këmbëngul për Bashkëpunimin e Serbisë për Krimet e Luftës

Pas muaj të tërë vonesash, BE të hënën miratoi hapjen e Kapitujve 23 dhe 24, dy kapitujt kyç rreth sundimit të ligjit në negociatat e Serbisë për anë...

Ministri Kroat- Dekorata për Ushtarët Shqiptarë

Ministri Kroat- Dekorata për Ushtarët Shqiptarë

Veseli, sipas komunikatës së lëshuar nga Kuvendi, marrëdhëniet mes Kosovës e Kroacisë i vlerësoi të shkëlqyera.