Postet nga: kroacia

Haradinaj: Demarkacioni do të Marrë Drejtim

Në një takim që zhvilloi sot me ambasadoren e Kroacisë në Kosovë Marija Kapitanoviq, Kryeministri Ramush Haradinaj u zotua se së shpejti demarkacioni me Malin e Zi do të marrë ...

Kthesë e Çuditshme në Rastin për Krimet e Luftës së Dytë Botërore

Të enjten në Gjykatën e Qarkut të Chicagos vazhdoi gjykimi i çështjes Lalich dhe të tjerët Kundër Kroacisë, edhe pse Anthony D’Amato avokati i paditësve ...

Kroacia shkeli rregullat e BE-së për refugjatët

Gjykata Europiane e Drejtësisë njoftoi të mërkurën vendimin e saj në dy raste që kanë lidhje me Slloveninë dhe Austrinë, të cilat pretendojnë se Kroacia lejoi refugjatë ...

Presidentja Kroate Mohon Rritjen e Mbështetjes për Fashizmin

Kolinda Grabar-Kitaroviq tha për stacionin privat televiziv të Kroacisë RTL TV të mërkurën në mbrëmje se mbështetja për fashizmin nuk po rritet në vend, ...

Kroacia Përfiton nga Lufta e Tmerrshme e Sirisë

Kroacia gjatë vitit 2016 në mënyrë drastike ka rritur qarkullimin e municioneve të kohës jugosllave dhe të luftës në Arabinë Saudite, pavarësisht paralajmërimeve të grupeve të ...

Kroacia dhe Shqipëria i Ankohen NATO-s për Nacionalizmin Serb

Ministri kroat i Mbrojtjes Damir Krsticeviq dhe homologia e tij shqiptare Mimi Kodheli i kanë shkruar një letër të përbashkët sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, ...

Shkolla Kroate Heq Ekspozitën për Ana Frank-un

Një ekspozitë udhëtuese rreth Ana Frank-ut, viktimës së Holokaustit dhe vajzës që mbante ditar u hoq nga një shkollë e mesme në qytetin bregdetar të Shibenikut, pasi ...

Kujtohet në Zagreb Familja e Vrarë Serbe

Lidhja Antifashiste e Kroacisë të mërkurën përkujtoi përvjetorin e vrasjes së tre anëtarëve të familjes Zec në malin Medvednica mbi Zagreb, ku ata u ...