Postet nga: Kroaci

‘Pavarësia Energjetike’: Kritikët ngrenë zërin kundër planeve kroate për gaz të lëngshëm

Mjedisorët dhe banorët vendës nuk e duan atë. Ekspertët e quajnë një shpërdorim të parave të taksapaguesve. Po pse Kroacia po shtyn përpara një ...

Zoran Milanoviq është zgjedhur president i Kroacisë

Socialdemokrati Zoran Milanoviq do të jetë presidenti i ri i Kroacisë.

Zgjedhjet presidenciale në Kroaci, Zoran Milanoviq shumë afër fitores

Kroatët sot kanë votuar në rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale. Në garë ishin presidentja aktuale, Kolinda Grabar – Kitaroviç dhe ish-kryeministri, Zoran Milanoviq.

Kroaci, sot po mbahet rrethi i dytë i zgjedhjeve presidenciale

Në Kroaci sot po zhvillohet rrethi i dytë i zgjedhjeve presidenciale, në të cilat më shumë se 3.8 milionë qytetarë kroatë me të drejtë vote mund të zgjedhin mes Kolinda Grabar-Kitaroviç, ...

Ndërhyrja e rrëmbyeses së aeroplanit shkakton polemika në garën presidenciale kroate

Mbështetja e për konservatoren Kolinda Grabar - Kitaroviq nga disa prej figurave të se djathtës ekstreme, përfshirë një ish rrëmbyes avionësh, ka shtuar polemika ...

Vendimi i Gjykatës kroate: Ҫifti i gjinisë së njëjtë mund të birësojë fëmijë

Në atë që aktivistët e quajnë një "vendim historik" për të drejtat e komunitetit LGBT në Kroaci, Gjykata Administrative e Zagrebit vendosi të enjten që një çift i ...

Ish-kryeministri kroat dënohet me 6 vjet burgim për korrupsion

Një gjykatë kroate e ka dënuar ish-kryeministrin kroat, Ivo Sanader me gjashtë vjet burgim, për pranimin e një ryshfeti prej disa miliona dollarësh, gjatë kohës sa ...

Kolinda Grabar- Kitaroviç del e dyta në zgjedhjet presidenciale

Kroatët sot kanë votuar për ta zgjedhur presidentin e ri.