Postet nga: Kriza

Reportazh nga Afganistani: I drogojmë fëmijët tanë të uritur për t'i vënë në gjumë sa më lehtë

Afganët po u japin fëmijëve të tyre të uritur ilaçe për t'i qetësuar - të tjerët i kanë shitur vajzat dhe organet e ...

Konjufca për dorëheqjen e deputetëve të LS: I garantoj qytetarët që rendi kushtetues me këto dorëheqje nuk preket

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca tha në një deklaratë për media pas mbledhjes së kryesisë, tha se në Kuvend kanë ardhur shkresat e dorëheqjes së ...

Evropianët më të varfër për 3000 euro në vit për shkak të masave shtrënguese

Sipas një raporti të ri, qytetarët evropianë i kanë humbur rreth 3,000 euro në vit për shkak të masave shtrënguese të zbatuara nga qeveritë e BE-së që nga ...

‘Më e keqja nuk ka ardhur ende” - FMN del me paralajmërim të ashpër recesioni

Fondi Monetar Ndërkombëtar, IMF, e ka reduktuar edhe një herë parashikimin e tij për ekonominë globale me një paralajmërim të mprehtë: “Më e keqja nuk ka ...

OPEC+ dakordohet ta ulë prodhimin e naftës - pritet rritje e çmimit

Aleanca prej 23 anëtarësh OPEC + ra dakord për një ulje të madhe të prodhimit të naftës të mërkurën gjatë një takimi në Vjenë.

Dita e Bashkimit gjerman festohet në kohë krize

Ceremonia kryesore festive për Ditën e Bashkimit të Gjermanisë zhvillohet këtë vit në Erfurt. Në festimet e përvjetorit të 32-të bashkimit gjerman merr pjesë presidenti gjerman, ...

Ndërprerjet e energjisë elektrike në Evropë, mund t’i ndalojnë përkohësisht rrjetet celulare

Rrjetet celulare në Evropë mund të jenë përkohësisht pa energji këtë dimër nëse qeveritë vendosin ta kufizojnë konsumin e energjisë, paralajmërojnë burime në sektorin ...

Shfuqizohet vendimi i vitit 2018, punëtorët e KEK-ut do të marrin thëngjill në formë dhurate

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, në Komisionin për Ekonomi dhe Industri ka paraqitur raportin për gjendjen me krizën energjetike dhe vendimet e marra nga ana e qeverisë.