Postet nga: Kriza Politike

Kosova drejt zgjedhjeve të parakohshme

Kosova është duke rrëshqitur drejt zgjedhjeve të parakohshme parlamentare dhe ky opsion ka më shumë gjasa të ndodhë sesa gjetja e një zgjidhjeje ndërmjet partive politike për çë...

Interesat e partnerëve të koalicionit, e mbajnë qeverinë nën presionin e zgjedhjeve

Koalicioni qeveritar i cili ka zgjedhur Avdullah Hotin në krye të qeverisë së Kosovës, ka pasur tensione të vazhdueshme për çështje të ndryshme, siç janë pozita e presidentit, ...

Kurti: Grenell është drejtpërdrejt i përfshirë në krizën politike në Kosovë

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, tha se i dërguari i posaçëm i presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për dialogun mes Kosovë...

Takimet konsultative me partitë politike dhe roli ‘i kufizuar’ i presidentit drejt formimit të qeverisë së re

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi pritet që të mërkurën të nis takimet konsultative me liderë e partive politike parlamentare, si përpjekje për formimin e ...

Kryeministri Kurti i komenton protestat e qytetarëve në ballkone

Kryeministri Albin Kurti ka komentuar protestat e qytetarëve të Kosovës për dy ditë rresht tashmë nga ballkonet e tyre duke bërë zhurmë me enë e gjë...

Doris Pack: LDK t'i rezistojë lojës së Grenellit

Ish-deputetja e Parlamentit Evropian, gjermanja Doris Pack ka reaguar ndaj Lidhjes Demorkatike të Kosovës e cila ka nisur procedurat për inicimin e  mocionit të mosbesimit ndaj Qeverisë Kurti.

Reuters raporton për protestën e kosovarëve në ballkone

Agjencia prestigjioze e lajmeve Reuters i ka kushtuar një artikull protestës së mbrëmshme të qytetarëve të Kosovës nëpër ballkone, përmes elementeve të kuzhinë...

Krizë politike në kohë pandemie

Përderisa Kosova po përballet me pandeminë botërore të virusit Covid–19, vendi tashmë ka hyrë në një krizë politike që shpërtheu me paralajmërimin për rrë...