Postet nga: Kriza në Maqedoni

Ndërhyrja Ruse në Ballkan, 'Çështje Kërkese dhe Oferte'

Publikimi i një investigimi mediatik që zbuloi dokumentet e kundërzbulimit maqedonas, të cilat pohojnë se agjentët dhe diplomatët rusë po ndërhyjnë vazhdimisht në politikën e ...

Zaev Sot Merr Mandatin për Formimin e Qeverisë së Maqedonisë?

Mediat në Maqedoni raportojnë se Zaev sot në mesditë do të shkojë në zyrën e Presidentit Ivanov për ta marrë mandatin për formimin e qeverisë, disa ditë ...

Dhuna në Maqedoni Nxit Mbështetjen e Shqiptarëve për Zaevin

Është një mesditë e ngrohtë në Çarshinë e Vjetër të Shkupit, ideale për numrin e rritur të blerësve dhe grupeve të turistëve të huaj që kalojnë ...

Autokracia ka Rënë në Maqedoni – Nacionalizmi jo

Talat Xhaferi, kryetari i ri i parlamentit maqedonas mori më në fund postin, disa ditë pas shpërthimit të dhunës në parlamentin maqedonas më 27 prill. Në 26 vjet pavarësi ...

Maqedonia, një Vend që po Shkon në Paligjshmëri

Edhe një herë Maqedonia ka pushtuar titujt botërorë.

'Zbutet' Presidenti Maqedonas

Në atë që dukej si një pozicion i zbutur nga toni i tij i fundit, presidenti maqedonas Gjorge Ivanov tha të hënën se problemet që bllokojnë formimin e ...

Zyrtari i Lartë i ShBA-së Vjen në Maqedoni Pas Dhunës në Parlament

Zyrtari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit Hoyt Yee pritet që gjatë vizitës së tij të kërkojë t’i jepet fund bllokimit politik në Maqedoni dhe bllokadë...

Gazetarët Dëshmojnë për Sulmet Brenda dhe Jashtë Parlamentit

Me sulme fizike dhe verbale, fyerje e mallkime nga demonstrantët e iniciativës “Për Maqedoni të Përbashkët” u përballën të enjten gazetarët që ...