Postet nga: Kriza humanitare

Gaza - Izrael, BE thotë se uria po përdoret si armë lufte

Bashkimi Evropian e ka bërë një akuzë duke deklaruar se uria po përdoret si një armë lufte në Gaza, sipas Josep Borrell, shefi i politikës së jashtme ...

Blinken në Egjipt në përpjekje për ta kërkuar ‘përfundimin e qëndrueshëm' të luftës Izrael-Gaza

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken është në turneun e tij të pestë në rajon që nga sulmet e 7 tetorit nga Hamasi. Ndalesa e tij e radhës është Egjipti, ...

Trupat e para amerikane të vrarë në Lindjen e Mesme që nga fillimi i luftës në Gaza

Një sulm me dron i ka vrarë tre anëtarë të shërbimit amerikan dhe i ka plagosur më shumë se 30 në një lokacion në Jordani të dielën, duke ...

Lufta në Gaza: Më shumë se 25,700 të vrarë që nga 7 shtatori 2023

Më shumë se 25,700 palestinezë janë vrarë nga sulmet izraelite në Gaza që nga 7 tetori, me 210 të vrarë dhe gati 400 të plagosur vetëm në 24 orët e fundit. 

Zhvillimet e fundit nga lufta në Gaza

Zyrtarët shëndetësorë në Rripin e Gazës thonë se më shumë se 20,000 palestinezë janë vrarë në luftë deri më tani. Ministria e Shëndetësisë e Gazë...

OKB: Vitin e ardhshëm 300 milionë njerëz do të kenë nevojë për ndihmë

Kombet e Bashkuara kanë apeluar sot për të mbledhur 46 miliardë dollarë në vitin 2024 për të ndihmuar miliona njerëz në mbarë botën të prekur nga krizat humanitare, ...

Programit Botëror të Ushqimit: Të gjithë në Gaza janë të uritur

Shefja e Programit Botëror të Ushqimit (WFP) Cindy McCain po paralajmëron për qasjen e kufizuar në ushqim dhe ujë në Rripin e Gazës, raporton CNN.

OBSH: Sistemi shëndetësor i Gazës 'në gjunjë' dhe drejt kolapsit total

Sistemi shëndetësor i Gazës është "në gjunjë" dhe afër kolapsit total, ka deklaruar në një deklaratë të mërkurën drejtori i përgjithshëm i ...