Postet nga: Krimet

Gjykata e Hagës hedh poshtë kërkesën e Ratko Mlladiqit për lirim të përkohshëm

Gjykata e OKB-së për krimet e luftës hodhi poshtë një kërkesë të ish-kreut të Ushtrisë Serbe të Bosnjës Ratko Mlladiq për lirimin e parakohshëm ...

Policë, prokurorë e zyrtarë të IPK-së të Kosovës trajnohen nga agjentë të FBI-së

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se policë e prokurorë kosovarë, si dhe zyrtarë të Inspektoratit Policor të Kosovës, janë trajnuar nga agjentë të Byrosë Federale ...

BE kërkon që në Serbi të ketë përgjegjësi për krimet e luftës e jo të dënohen ata që protestojnë

Bashkimi Evropian kërkon që në Serbi të sigurohet liria e shprehjes si e drejtë themelore dhe të mos dënohen ata që protestojnë kundër madhërimit të kriminelë...

Hapet ekspozita kushtuar fëmijëve të vrarë e të zhdukur gjatë luftës në Kosovë

Ekspozita “Bebëzat e mallit" kushtuar fëmijëve të vrarë, të zhdukur me dhunë dhe të prekur nga lufta e fundit në Kosovë është hapur sonte në objektin e ...

Bosnje, arrestohen shtatë serbë të dyshuar për masakrën e Srebrenicës

Policia shtetërore e Bosnjës arrestoi të premten shtatë ish-anëtarë të ushtrisë serbe të Bosnjës gjatë kohës së luftës, të dyshuar për pjesëmarrje ...

Ministria e Shëndetësisë palestineze: Numri i të vdekurve në Gaza rritet në 950

Rreth një mijë njerëz kanë vdekur në Gaza që kur Izraeli i filloi sulmet ajrore në enklavën palestineze të shtunën në përgjigje të sulmeve të Hamasit, ...

Fëmijë "të masakruar" gjenden në një lokalitet në Izrael ndërkohë që shfaqen detaje të reja të mizorive të Hamasit

Trupat e banorëve izraelitë dhe militantëve palestinezë shtriheshin jashtë shtëpive të djegura në kibbutz izraelit (lokalitet komunal në Izrael) Kfar Aza të martën, disa ditë pasi ...

Rusia vendos ndalesë ndaj kryeprokurorit të GJNP-së

Rusia ua ka ndaluar hyrjen 54 shtetasve britanikë, përfshirë edhe kryeprokurorit të Gjykatës Ndërkombëtare Penale (GJNP), Karim Khan.