Postet nga: krimet serbe

24 vjet nga zhdukja e Ukshin Hotit, Kurti thotë se se zhdukja e tij është krim i pazbardhur i Serbisë

Kryeministri i Kosovës Albin përmes një postimin në Facebook ka kujtuar intelektualin Ukshin Hoti i cili është zhdukur që nga 16 maji i 1999 dhe ende nuk dihet se çfarë ...

Shfaqet filmi dokumentar për krimet serbe në Kosovë

Shoqata për dëmet e luftës “Ngritja e zërit”, ka prezantuar të enjten filmin dokumentar për krime të luftës “Krimet e pandëshkuara të Serbisë 1981...

Arsim Canolli: Rrëfimet për masakrën e Krushës së Madhe duhet t’i tregohen botës

Forcat policore dhe ushtarake të Serbisë kryen masakra të tmerrshme ndaj civilëve shqiptarë gjatë luftës së viti 1998-1999, në tërë territorin e Kosovës.

23 vjet më parë në masakrën e Mejës u vranë 376 persona

Sot shënohet përvjetori i 23-të i masakrës në Mejë të Gjakovës, ku më 27 prill 1999 u vranë 376 persona.

Rrëfimi i William Walker për 23-vjetorin e masakrës së Reçakut

Ish-udhëheqësi i misionit verifikues të OSBE-së në Kosovë, ambasadori William Walker, përmes një video-mesazhi ka përkujtuar 23-vjetorin e masakrës së Reçakut, ku forcat serbe ...

Mbahet simpoziumi shkencor për muhaxhirët e Sanxhakut të Nishit

Shoqata Shqiptare e Muhaxhirëve Mbarëkombëtarë ka organizuar sot simpoziumin shkencor, “Muhaxhirët nëpër vite 1877/78-2021”.

Kandiq: Serbia nuk është gati të dënojë përgjegjësit e krimeve në Kosovë

Aktivistja serbe për të drejtat e njeriut, Natasha Kandiq, deklaroi se Serbia duke mos i ndjekur penalisht krimet e luftës po dëshmon se nuk është gati të ...

Përvjetori i masakrës së Reçakut risjell kujtimet për një nënë të zhdukur

Përpara përvjetorit të vrasjeve të 45 shqiptarëve të Kosovës në Reçak në vitin 1999 - një masakër që ndihmoi në motivimin e bombardimeve të NATO-s ndaj ...