Postet nga: krime lufte

Kërkohet urdhër arrest ndërkombëtar kundër dy personave për krime lufte në Kosovë

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka bërë kërkesë për lëshimin e urdhër arrestit ndërkombëtar kundër dy personave që akuzohen ...

Çfarë po kërkon ministri i Qeverisë te shtëpia Jakup Krasniqit e cila po bastiset nga Hetuesit e Speciales

Mëngjesin e sotëm forcat të shumta policore nga EULEX kanë shkuar në shtëpinë e Jakup Krasniqit.

Deklarata e Sali Mustafës në Gjykatën e Specializuar

Në seancën e sotme gjyqësore Sali Mustafa, ish komandat Cali, u ftua të deklarohet për 4 pikat e aktakuzës me të cilën e ngarkon Prokurori i ...

Nesër përfundon afati për konfirmimin e aktakuzës ndaj Thaçit e Veselit

Nesër bëhen 6 muaj nga ngritja e propozim-aktakuzës  për krime lufte ndaj Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit dhe Kryetarit të PDK-së,Kadri Veselit, që parasheh ...

Apeli lë në paraburgim të dyshuarin për Krime Lufte në Kosovë

Apeli, ka njoftuar se ndaj Dervish Krasniqit, i dyshuar për krime lufte ka lënë në fuqi masën e paraburgimit.

Dëshmitarët tregojnë se ku ndodhej Nenad Arsiq gjatë bombardimeve të 21 majit 1999

Në gjykimin ndaj ish policit rezervist serb, Nenad Arsiq, i akuzuar për krime lufte ndaj popullatës civile në Kosovë, janë dëgjuar dëshmitarët e propozuar nga ...

Rrëfimet e banorëve të Lagjes 'Emshir' të Prishtinës për rrahjen nga forcat serbe gjatë bombardimeve

Në gjykimin ndaj ish-policit rezervist serb, Nenad Arsiq, i akuzuar për krime lufte ndaj popullatës civile në Kosovë, janë dëgjuar katër dëshmitarë të propozuar nga ...

Gjykimi për krime lufte, dëshmitarja thotë se në Pejë ka qenë edhe një tjetër Zoran Gjokiq

Në gjykimin ndaj Zoran Gjokiq, i akuzuar për krime lufte të kryera gjatë muajve mars-prill të vitit 1999, në lagjen Kristal të Pejës, kanë dhënë dëshminë e ...