Postet nga: krime lufte

“U nijke zoni i viktimave në qiell t’u i vra, t’u i masakru”- rrëfimi i dëshmitarit në gjykimin për krime lufte

Në Gjykatën e Prishtinës është mbajtur seanca ndaj të akuzuarit Ekrem Bajroviq, për krime lufte kundër popullatës civile në Komunën e Istogut.

Dyshohet për vrasje të civilëve në një lagje të Prizrenit, ngritet aktakuzë për krime lufte ndaj një personi

Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurit M. P. i nacionalitetit serb, shtetas i Republikës së Kosovës dhe po ashtu i Serbisë, pë...

DASH bën thirrje për proces të drejtë ligjor ndaj të arrestuarve në Serbi për krime lufte

Departamenti amerikan i Shtetit (DASH) i ka thënë të mërkurën Radios Evropa e Lirë se është në dijeni për arrestimin e një individi nga autoritetet serbe, ...

Arrestohet një kosovar në Merdarë për "krime lufte", thotë MPB serbe

Autoritetet serbe njoftuan të shtunën se e kanë arrestuar një kosovar në pikën kufitare që lidh Serbinë me Kosovën, nën dyshimin për “krime lufte”, raporton ...

I akuzuari për krime lufte jep mbrojtjen e tij para gjykatës

Çaslav Joliq, i akuzuar për krime lufte përgjatë viteve 1998-99, ka dhënë mbrojtjen e tij në seancën e së premtes më datë 24.05.2024, në Gjykatën e ...

Gjykimi për krime lufte ndaj të akuzuarit Joliq, prokurori me vërejtje se dëshmitari i mbrojtjes s`po e flet të vërtetën

Seanca gjyqësore e së enjtes (16.05.2024) ndaj Çaslav Joliq, i akuzuar për krime lufte përgjatë viteve 1998-99, ka vazhduar me dhënien e dëshmive nga dëshmitarë...

Aktakuzë për krime lufte ndaj drejtorit të Burgut në Prishtinë dhe dy gardianëve gjatë vitit 1998-99

Prokuroria Speciale ka bërë të ditur se ka ngritur aktakuzë kundër tre të pandehurve të nacionalitetit serb, me inicialet L. Č., P. B. dhe M. I. për krime ...

Mbyllet seanca ndaj të akuzuarit për rastin e masakrës në Izbicë

Gjykimi për krime lufte ndaj të akuzuarit Muhamet Alidemaj ka vazhduar i mbyllur në seancën e sotme (13.05.2024).