Postet nga: KOSTT

Kurti: Së shpejti fillon faturimi i rrymës në katër komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës

Deputetja Time Kadriaj në seancën e Kuvendit të Kosovës ka pyetur kryeministrin Albin Kurti se kur do të filloj faturimi i energjisë në veri në deklarimin jashtë rendit ...

KOSTT përgënjeshtron zv.kryeministren serbe për rrymën e qytetarëve të veriut

Operatori i Sistemit, Transmisionit dhe Tregut të energjisë elektrike të Kosovës (KOSTT) ka reaguar ndaj deklaratave të zëvëndëskryeministres serbe se komunat veriore të Kosovës furnizohen ...

Komunat veriore të Kosovës furnizohen me rrymë nga Serbia që nga dhjetori i vitit 2020, thotë zv/kryeministrja e Serbisë

Vendimi i operatorit të sistemit të transmisionit të energjisë elektrike në Kosovë që të mos mbulojë shpenzimet e energjisë elektrike në katër komuna të Kosovës, ku shumica janë ...

KOSTT ndërpret pagesën e rrymës për katër komunat veriore, skadon marrëveshja gjashtëmujore me Qeverinë

Operatori i Sistemit, Transmisionit dhe Tregut të energjisë elektrike të Kosovës (KOSTT) ka ndërprerë mbulimin e shpenzimeve të energjisë elektrike në katër komunat me shumicë serbe në ...

Komisioni për Buxhet i përgjigjet Kushtetueses për rrymën në veri, kundërshton opozita

Ani se pati kritika nga deputetët e opozitës, Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere me shumicë votash sot vendosi t’i përgjigjet Gjykatës Kushtetuese pë...

Jeton Mehmeti: KOSTT nuk do të mund të paguaj rrymën në veri pas muajit dhjetor

Kryesuesi i bordit të KOSTT-it, Jeton Mehmeti tha se kanë mjete financiare vetëm deri në fund të muajit dhjetor 2021, për të paguar rrymën elektrike në katër ...

E shkarkuan deputetët, anëtarja e bordit të KOSTT-it paralajmëron ankesë në Gjykatën Kushtetuese

Gjatë ditës së sotme Kuvendi i Kosovës me 68 vota për asnjë kundër dhe 10 abstenime e ka shkarkuar Xhyldane Kiçmarin nga pozita e anëtares së ...

Fakte se si ndikoi biznesi i kriptovalutave në rritjen e kërkesës për rrymë në katër komunat veriore

Prodhimi i kryptovalutave ka bërë që në vitin 2020 kërkesa për energjisë të rritet për 14% në katër komunat me shumicë serbe, të cilat nuk paguajnë energjinë ...