Postet nga: Kosovë-Serbi

16 vjetori i pavarësisë, Serwer: Kosova është një adoleshente që po piqet shpejt

Profesori në Universitetin Johns Hopkins në SHBA, Daniel Serwer, në një intervistë për Kallxo.com, ka shprehur pikëpamjet e tij rreth të arriturave, ngecjeve dhe sfidave të Kosovë...

Gërvalla: Marrëveshja Kosovë - Serbi duhet të zbatohet në tërësi, zbatimi i pjesshëm nuk sjell përparim

Këtë javë në Bruksel, pas takimit me udhëheqësit e Bashkimit Evropian dhe presidentët e kryeministrat e Francës, Gjermanisë dhe Italisë, Kryeministri i Kosovës Albin ...

Javë kyçe për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë

Kjo javë shihet si afati kur Kosova dhe Serbia duhet ta bëjnë hapin kyç në procesin e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve, duke pranuar disa kë...

A mund të ekstradohet Milan Radoiçiq?

Pronocimet e ministrit të Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla se do ta kërkojnë ekstradimin e atij që po përshkruhet si udhëheqës i grupit terrorist ...

Zyrtari i NATO-s në Serbi: Presim shtensionim të plotë të situatës në veri të Kosovës

Ne ende presim të shohim një shtensionim të plotë të situatës në veri të Kosovës, tha në një intervistë për Radion Evropa e Lirë (REL), shefi i ...

Macron: Kosova dhe Serbia mund të përballen me pasoja nëse nuk sillen me përgjegjësi

Presidenti francez, Emmanuel Macron, paralajmëroi të hënën Kosovën dhe Serbinë se do të përballen me pasoja nëse nuk veprojnë me përgjegjësi kundrejt ...

Gërvalla: Serbia vazhdon me avazin e vjetër të lobimit kundër Kosovës

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq pas darkës joformale të thirrur nga kryeministri grek në Athinë ditë më parë tha se Greqia dhe Ukraina ...

Escobar flet për tre hapat që duhen ndjekur për situatën në veri

Largimi i njerëzve nga rrugët në veri, mosdalja e kryetarit të Leposaviqit, Lulzim Hetemit në zyrë dhe mbajtja e zgjedhje të reja me pjesëmarrje të plotë e ...