Postet nga: kosova

Zemaj krahason Kosovën me shtetet e rajonit, e lavdëron punën e tij

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj e ka lavdëruar punën e tij, sa i përket menaxhimit të pandemisë, COVID-19.

Njohja nga Izraeli, Haradinaj-Stublla bisedoi me homologun turk

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës, Meliza Haradinaj Stublla ka zhvilluar një bisedë telefonike me ministrin e Jashtëm të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu.

Qeveritë e SHBA-ve, Kosovës dhe Serbisë nominohen për Çmimin Nobel për Paqe

I emëruari i posaçëm i SHBA-ve për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka njoftuar se Donald Trump është nominuar për herë të dytë për çmim ...

Përfituesit më të mëdhenj nga takimi i Uashingtonit, sipas Nexhmedin Spahiut

Analisti kosovar Nexhmedin Spahiu ka renditur përfituesit më të mëdhenj që, sipas tij, kanë dalë nga marrëveshja e Uashingtonit mes Kosovës dhe Serbisë më 4 shtator, duke ...

Kosova përkujton sulmet terroriste të 11 shtatorit në ShBA

Institucionet e Kosovës sot do të përkujtojnë sulmet terroriste të 11 shtatorit të vitit 2001 që kanë ndodhur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Zona ekonomike amerikane në sirtarë të qeverisë

Vendimi i Qeverisë së Kosovës nga viti 2018 për formimin e zonës së veçantë ekonomike amerikane, ende nuk është funksionalizuar. Nga Oda Ekonomike Amerikane, megjithatë thonë se ...

DASh- Gjykatat e Kosovës shihen si të ndikuara dhe me drejtësi selektive

Sistemi gjyqësor kosovar është vlerësuar dobët në raportin vjetor të Departamentit të Shtetit Amerikan për klimën e investimeve në botë.

Bashkimi Evropian: Kosova dhe Serbia të merren me aranzhimet për komunitetet joshumicë

Çështjet që ndërlidhen me pozitën e komuniteteve pakicë në Kosovë tashmë janë të hapura në kuadër të dialogut të Brukselit, ndërkaq që zyrtarët e Bashkimit ...