Postet nga: kosova

Euronews: Kriza valutore e Kosovës me Serbinë: Kush do të dalë fitues?

Në Ballkanin e trazuar, edhe çështjet e monedhës janë shndërruar në instrumente të mosmarrëveshjes politike. Cila palë do të dalë fituese në ngecjen aktuale mes euros dhe ...

Lajçak takime zyrtare në Itali, në fokus puna për dialogun

Edhe pse nuk dihet nëse do i zgjatet mandati Përfaqësuesit special i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, sidoqoftë ai ka paralajmëruar ...

Kupa e Botës 2027 në basketboll, Kosova e mposhti Irlandën

Rrethin e parë parakualifikues për Kupën e Botës 2027 në basketboll Kosova e nisi me me fitore, duke mundur Irlandën me rezultat 83:76 .

Dy sfidat kryesore të Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës

Për më pak se tre muaj bëhen plot dy vjet qëkur zëvendëskryeministrja Donika Gërvalla- Schwarz ka dorëzuar aplikimin për anëtarësim ...

Rusia po rindërton kapacitete për të destabilizuar Evropën, thotë një raport britanik; përmendet edhe Kosova

Rusia është duke rindërtuar kapacitete për t’i destabilizuar shtetet evropiane dhe për të zgjeruar ndikimin në Lindje të Mesme dhe Afrikë, duke krijuar kështu kë...

16 vjet prej kur Australia njohu Kosovën - çfarë kishte thënë ministri i Punëve të Jashtme të Australisë?

Më 19.02.2008, dy ditë pasi deputetët e Kuvendit të Kosovës shpallën Kosovën shtet të pavarur, shteti mik, Australia kishte njohur pavarësinë e Kosovës.

Ganimete Musliu njofton se i duhet ndërhyrje kirurgjikale jashtë vendit, thotë se mjekë në Kosovë nuk i kanë kushtet

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovë, Ganimete Musliu më 19.02.2024 ka njoftuar se që dy vjet ka probleme me zemër.

Abbot me video përshëndetëse: Ju siguroj që gjithmonë do jeni në zemrat tona

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Nicholas Abbot ka publikuar një video përshëndetëse me rastin e përfundimit të mandatit të tij si ambasador.