Postet nga: kosova

Samiti për Ukrainën në Tiranë – A do të flasë Rama me Zelenskyn për njohjen e Kosovës?

Nesër, më 28.02.2024, në Tiranë do të mbahet Samiti “Ukrainë – Europa Juglindore”, ku do të marrë pjesë edhe presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

Stano: Kosova dhe Serbia nuk do përparojnë drejt BE-së nëse s’i zbatojnë marrëveshjet

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, tha më 27.02.2024 se Kosova dhe Serbia nuk mund të përparojnë në rrugën drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian, ...

Parashikimi i motit

Për të martën në Kosovë parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell në pjesën e parë të ditës, ndërsa pasdite pritet shtim i vranësirave.

Moti këtë javë në Kosovë

Mot i butë parashihet të mbretërojë edhe në ditët e fundit të shkurtit, duke kaluar nga marsi. Fillimisht do të ketë vransira të ndryshueshme dhe intervale me diell.

Osmani i uron Kuvajtit Ditën Kombëtare: Të ndërtojmë marrëdhëniet tona të shkëlqyera

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka uruar popullin e Kuvajtit për ditën e tyre Kombëtare.

Konjufca në dyvjetorin e sulmit të Rusisë në Ukrainë: Serbia e gatshme të shtyjë përpara planet e Putinit në rajon

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, në dyvjetorin e pushtimit të Rusisë në Ukrainë përmes një shkrimi deklaroi se ky sulm i ofroi botës dy opsione, ...

Kosova shtëpi e “përkohshme”, por e ngrohtë për gazetarët ukrainas

Që nga nisja e pushtimit rus në Ukrainë, ndonëse shtet i vogël e me pak kapacitete, Kosova ka ofruar strehim dhe mundësi për punë nga distanca, ...

Presidentja Osmani e ndërlidhë heqjen e masave të BE-së me organizimin e zgjedhjeve në veri

“Heqja e masave të BE-së ndaj Kosovës është e lidhur me mbajtjen e zgjedhjeve në veri”. Kështu ka thënë presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pas konferencë...