Postet nga: kosova

Pacolli: Qeveria për të cilën e votova kundër rrëzimit po më pengon të kthehem në Kosovë

Kryetari i Aleancës Kosova e Re (AKR), Behgjet Pacolli ka reaguar lidhur me fluturimin e tij nga Zvicra në Kosovë, duke thënë se në mënyrë primitive dhe ...

Instituti Evropian: Kosova, shembulli ku pandemia krijoi stuhinë e përsosur për ta rrëzuar qeverinë

Grupi Këshillues i Politikave të Ballkanit në Evropë (BiEPAG) ka publikuar një analizë si përgjigje ndaj politikës në situatën aktuale të pandemisë COVID-19.

Konjufca: Dialogu të mos ndikojë në integritet territorial dhe të përfundojë me njohje

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme, Glauk Konjufca,  në seancën e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara ka njoftuar për vendosjen ...

Guterres: Vazhdimi i dialogut Prishtinë-Beograd është prioritet

Vazhdimi i procesit të normalizimit të marrëdhënieve Beograd-Prishtinë dhe reforma institucionale, janë pritjet kryesore të bashkësisë ndërkombëtare në raport me Kosovën, tha Sekretari i ...

Mësimi online dhe sfidat e komunave

Nevoja për organizim të mësimit nga distanca përveçse kapacitetin e nivelit qëndror, ka shpërfaqur edhe nivelin e përgatitjes së komunave për tu ...

Luftimi i pandemisë së coronavirusit në kohën moderne me metodat mesjetare

Vetëm pak muaj më parë askush nuk do të besonte se një virus do të paralizonte jetën normale në gjithë botën, sikurse edhe në Kosovë.

Kosova përfiton 100 milionë euro nga Fondi 3 miliardësh i KE-së për COVID-19

Komisioni Europian ka planifikuar që të ndajë një fond prej 3 miliardë eurosh në luftën kundër pandemisë COVID-19. Në mesin e shteteve të cilat do të përfitojnë nga ...

Çmimi i naftës pritet të ngritet nga muaji maj edhe në Kosovë

Që nga fillimi i muajit maj paralajmërohet të ketë rritje të çmimit të derivateve edhe në Kosovë, për shkak të reduktimit të prodhimit të derivateve pasi që si ...