Postet nga: Korrigjimi i kufijve

Departamenti Amerikan i Shtetit reagon pas debateve për korrigjim të kufijve

Departamenti Amerikan i Shtetit u bëri thirrje Kosovës dhe Serbisë që të shmangin retorikën negative dhe të punojnë së bashku për një marrëveshje që siguron ...

Shtetësia e Kosovës në ‘rrezik’

Ndarje, shkëmbim territoresh, autonomi për veriun, korrigjim të kufijve. Këto janë fjalët më të përdorura në ditët e fundit në Kosovë.

Thaçi: Korrigjimi i kufijve – mundësia e vetme që Presheva, Bujanoci e Medvegja t’i bashkohen Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sërish është deklaruar rreth idesë së tij për “korrigjimin e kufijve” me Serbinë.

Kurti e konsideron të rrezikshme shprehjen 'korrigjim i kufijve'

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti në vazhdim të tryezës për të drejtat e shqiptarëve që jetojnë në Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc, së bashku me ...

Pacolli: Garantoj se presidenti Thaçi nuk ka asnjë plan për ndryshim kufijsh

Presidenti i Kosovës nuk ka asnjë plan për ndryshim kufijsh.

Veseli: Ndarja është ide e Serbisë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, tha se nuk do të ketë ndarje të Kosovës dhe se një ide e tillë është e Beogardit.

Ish-Ministri: Ridefinimi i kufijve i ka frikësuar “kosovarët ahtisaarian”

Ish-ministri i Diasporës, Valon Murati ka thënë se ridefinimi i kufijve i hap rrugë bashkimit të Kosovës me Shqipërinë. Madje, ai thotë se debati për ...

Limaj: Deklarimet për korrigjim të kufijve, të papranueshme

"Kemi obligim të respektojmë Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës dhe deklarimet për korrigjim të kufijve nga bartësit e institucioneve janë të papranueshme". Kështu tha në ...