Postet nga: Korrigjimi i kufijve

Dëshmi të reja rreth lobimit me para të buxhetit për copëtim të territorit

BIRN- ka zbuluar dëshmi të reja të lobimit të institucioneve të Kosovës për shkëmbim territoresh me Serbinë: një gazetar i gazetës Le Monde ka deklaruar ...

Eksperti i politikës së Ballkanit: Hera e parë në histori që një qeveri paguan lobistë për ndarje të territorit të vet

Jasmin Mujanoviq, analist politik, specializant i shkencave politike për politikën e Evropës Juglindore, ka komentuar ndaj hulumtimit të BIRN lidhur me pagesën prej 168 mijë eurosh nga ...

Ish ministri Ditmir Bushati: Kosova dobëson pozicionin e vet me hapjen e temës për kufijtë

Ditmir Bushati, deputet i Kuvendit të Shqipërisë dhe ish-ministër i Punëve të Jashtme, reagoi ndaj hulumtimit të Jeta Xharrës i cili tregonte prapaskenat e një kontrate ...

Vjosa Osmani: Ata që lobuan për ndarje me paratë e taksapaguesve, duan të na qeverisin përsëri

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar ndaj hulumtimit të BIRN lidhur me pagesën prej 168 mijë euorsh nga Ministria e Integrimit Evropian gjatë vitit 2019 për ...

Shoqatat Shqiptaro-Amerikane i dërgojnë letër Trumpit, kundërshtojnë idenë e ndarjes së Kosovës

Koalicioni i Organizatave Shqiptaro-Amerikane i kanë drejtuar një letër të hapur Presidentit të ShBA-së, Donald Trump, Sekretarit të Shtetit Michael R. Pompeo , Zëvendës Presidentit Michael R. Pence ...

Presidenti i Maqedonisë së Veriut kundërshtoi korrigjimin e kufijve, reagon Vulin

Opsioni i korrigjimit të kufijve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës i ka përplasur liderët e Maqedonisë së Veriut dhe të Serbisë.

Arsim Bajrami për korrigjimin e kufijve: Ka qenë gabim, do ta dëmtonte shtetin

Eksperti i Kushtetutës, Arsim Bajrami, i cili ka qenë nënkryetari PDK-së, ka deklaruar se ideja e rishikimit të kufijve do ta dëmtonte shtetin e Kosovës.

Ministri gjerman: Gjermania mbetet kundër ndryshimit të kufijve Kosovë-Serbi

Këmbimi i territoreve ose ndryshimi i kufijve nuk ndikojnë për stabilitetin në rajon, thotë ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas në intervistën ekskluzive për Deutche ...