Postet nga: koreja veriore

Ukraina shkëput raportet me Korenë e Veriut

Ukraina ka shkëputur raportet me Korenë e Veriut më 13 korrik pasi Phenjani njohu dy territore në lindje të Ukrainës, si territore të pavarura.

Koreja e Veriut pretendon se mbi 1 milion persona janë shëruar nga COVID-19

Koreja e Veriut tha më 18 maj se mbi 1 milion persona veçse janë shëruar nga sëmundja COVID-19, vetëm një javë pasi njoftoi për shpërthimin e ...

Në Korenë Veriore mund të jenë rreth një milion raste me COVID-19

Lideri i Koresë Veriore, Kim Jong-un, ka kritikuar zyrtarët shëndetësorë dhe ka urdhëruar ushtrinë që të ndihmojë në shpërndarje të ilaçeve, teksa një valë ...

Koreja Veriore në izolim të ashpër pas rasteve të para zyrtare me COVID-19

Koreja Veriore ka urdhëruar masë të ashpër izolimi, pas konfirmimit të rasteve të para me coronavirus.

Pheniani teston një armë të re që forcon aftësinë bërthamore të vendit

Koreja e Veriut thotë se ka testuar me sukses një armë taktike të prodhuar rishtazi. Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve tha të dielën se udhëheqësi Kim Jong ...

Koreja Veriore teston raketën e ndaluar interkontinentale

Koreja Veriore ka testuar një raketë të ndaluar interkontinentiale për herë të parë prej vitit 2017, sipas Koresë Jugore.

Koreja Veriore dyshohet se ka testuar dy raketa lundruese

Koreja Veriore dyshohet se ka lëshuar dy raketa lundruese të martën, ka thënë Seuli, duke shënuar testimin e pestë të raketave këtë vit.

Koreja Veriore thotë se ka testuar një raketë hipersonike

Agjencia verikoreane e lajmeve, KCNA, ka thënë më 6 janar se një ditë më parë, Koreja Veriore ka testuar raketë hipersonike dhe se testimi ka treguar me sukses kapacitetet e ...