Postet nga: koreja veriore

Koreja e Veriut pretendon se ka kryer një “provë të rëndësishme” bërthamore

Koreja e Veriut thotë se ka kryer “një provë shumë të rëndësishëm” në një vend të testimit të raketave me rreze të gjatë veprimi, që zyrtarët ...

Koreja e Veriut teston prapë raketa

Koreja e Veriut lëshoi dy raketa me rreze të shkurtër - për herë të tretë në pak më shumë se një javë - thanë zyrtarë të Shteteve ...

Korea e Veriut sërish lëshon raketa, reagojnë Korea Jugore dhe Japonia

Koreja e Veriut ka gjuajtur dy raketa balistike me rreze të shkurtër, në brigjet e saj lindore, njoftoi ushtria e Koresë së Jugut. Kjo është hera e dytë, brenda ...

Koreja e Veriut liron një anije ruse të peshkimit

Koreja e Veriut ka liruar një anije ruse të peshkatarëve dhe 15 pjesëtarët rusë të ekuipazhit dhe dy jugkoreanë, pasi e kishte ndaluar këtë anije nën ...

Trump minimizon testimet e fundit të raketave nga Koreja e Veriut

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka minimizuar testimet e fundit të raketave nga Koreja e Veriut, duke thënë se ai beson se lideri i këtij vendi, ...

Koreja e Veriut konfirmon takimin e Kimit me Putinin

 

SHBA thërret mbledhje urgjente në OKB lidhur me sanksionet ndaj Koresë veriore

Shtetet e Bashkuara kanë thirrur një mbledhje urgjente në Këshillin për Siguri të Kombeve të Bashkuara, më 17 shtator, për shkak të rritjes së presionit ndaj vendeve që ...

Seuli do t'i propozojë Phenianit bashkorganizimin e Olimpiadës 2032

Koreja e Jugut planifikon t'i propozojë Koresë së Veriut që bashkërisht të bëjnë ofertën për organizimin e Lojërave Olimpike Verore më 2032, tha ministri jugkorean i ...