Postet nga: Korea e Veriut

Blinken i dënon hapat e Rusisë dhe Koresë së Veriut për thellimin e bashkëpunimit ushtarak

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, e ka dënuar thellimin e bashkëpunimit ushtarak mes Koresë së Veriut dhe Rusisë, përfshirë transferimin e armëve në kundërshtim ...

Kim ofron “mbështetje të plotë” për Rusinë në Ukrainë

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong Un ka premtuar mbështetje të plotë për luftën e Rusisë në Ukrainë, teksa u takua me presidentin rus, Vladimir Putin, ...

Putin nis vizitën në Korenë e Veriut

Presidenti rus, Vladimir Putin ka arritur të mërkurën në Korenë e Veriut, teksa dy shtetet synojnë të thellojnë bashkëpunimin që po vëzhgohet nga afër prej ...

Pse po shkon Putin në Korenë e Veriut?

Presidenti rus, Vladimir Putin do të vizitojë Phenianin më 18-19 qershor për t’u takuar me liderin verikorean, Kim Jong Un.

Kim Jong Un e mbikëqyr testimin e një raketahedhësi të ri

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, e ka mbikëqyrur një testim tjetër të një raketahedhësi të shumëfishtë, të cilin vendi i tij synon ta ...

Koreja e Veriut thotë se ka testuar raketahedhës të rinj

Lideri i Koresë së Jugut, Kim Jong Un, ka mbikëqyrur stërvitje ushtarake, që përfshinin lëshimin e raketahedhësve “të rinj dhe super të mëdhenj”, raportoi ...

SHBA, shqetësime në Senat për bashkëpunimin Putin-Kim

Një grup dypartiak senatorësh amerikanë shprehën të premten shqetësimin për bashkëpunimin ushtarak mes Koresë së Veriut dhe Rusisë. Sipas tyre një gjë e tillë vë ...

Koreja e Veriut hedh 200 predha pranë kufirit detar me Korenë e Jugut

Koreja e Veriut ka hedhur të premten më shumë se 200 predha artilerie pranë kufirit të tensionuar detar me Korenë e Jugut, tha një zyrtar ushtarak, ndërsa banorët e ...