Postet nga: konflikti në ukrainë

Serbi nderohet me çmim për luftën përkrah forcave proruse në Ukrainë

Lëvizja Novorossiya, një organizatë e drejtuar nga veterani famëkeq i ushtrisë ruse, Igor Strelkov, i ka dhënë shtetasit serb, Stevan Millosheviq, çmimin 'Mbrojtësi i Novorossiya' pë...

Stoltenberg i kërkon Rusisë të largohet nga pjesa lindore e Ukrainës

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka kërkuar që Rusia t’i japë fund mbështetjes së separatistëve në lindje të Ukrainës dhe të ...

Vritet lideri i separatisëve pro-rusë në Ukrainë

Udhëheqësi i separatistëve pro-rusë në rajonin Donjeck në lindje të Ukrainës, Aleksandr Zakharchenko, u vra të premten në një shpërthim në një kafene në Donjeck.

Merkel dënon shkeljen e armëpushimit në Ukrainë

Kancelarja gjermane Angela Merkel, është shprehur e brengosur lidhur me mospërfilljen e armëpushimit në mes të forcave ukrainase dhe separatistëve pro-rusë në lindje të Ukrainës.

Konflikti në Ukrainë, SHBA Shpall Sanksione të Reja

Shtetet e Bashkuara kanë shpallur sanksione kundër 21 personave dhe nëntë kompanive që kanë lidhje me konfliktin e mbështetur nga Rusia në lindje të Ukrainës.

Vriten Dy Ushtarë Ukrainas

Ushtria ukrainase ka thënë se dy ushtarë të saj janë vrarë dhe pesë të tjerë janë lënduar, pasi një pajisje shpërthyese ka dëmtuar një makinë ushtarake ...

Vriten Tre Ushtarë të Ukrainës

Ushtria e Ukrainës tha se tre ushtarë të saj janë vrarë dhe katër janë plagosur në përleshjet që kanë ndodhur në pjesën lindore të vendit, gjatë 24 ...

Putin: Në Ukrainë Mund të Ndodhë një Masakër si në Srebrenicë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, deklaroi se marrëveshja e Minskut për armëpushim në Ukrainë nuk po funksionon, pasi që autoritetet në Kiev nuk kanë vullnet që të ...