Postet nga: Konferenca

Mbahet konferenca shkencore ‘Trashëgimia mistike në Kosovë’

Organizuar nga Departamenti i Orientalistikës në Fakultetin Filologjik të Universitetit, “Hasan Prishtina” është mbajtur sot konferenca shkencore, “Trashëgimia mistike në Kosovë”.

Akademikët shpalosin studimet për shqiptarët në Britani dhe në vendet euro-veriore

Studimet për shqiptarët në Britaninë e Madhe dhe në  vendet euroveriore kanë rëndësi të madhe shkencor dhe që nga shekulli i 18-të, janë referenca shumë me ...

Dy akademitë shqiptare do të takohen në Prishtinë për konferencë shkencore

Nesër do të nisë në Prishtinë konferenca shkencore dyditore "Studimet për shqiptarët në Britaninë e Madhe dhe në vendet e Evropës Veriore".

Krasta: Festivalit i Këngës është një moment historik për jetën kulturore të Kosovës

Edicioni i parë i Festivalit të Këngës në Radiotelevizionin e Kosovës (RTK) do të mbahet më 26, 27 dhe 28 tetor 2023, në Pallatin e Rinisë në Prishtinë.

Kurti, skeptik për idenë e një konference ndërkombëtare për Kosovën dhe Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nuk e cilëson idenë e një konference ndërkombëtare për Kosovën dhe Serbinë si një zgjidhje potenciale për tensionet ...

'Kidnapimi' i tre policëve kufitarë në veri, Policia e Kosovës me konferencë të jashtëzakonshme për media

Policia e Kosovës ka ftuar mediat në një konferencë të jashtëzakonshme, pasi njoftoi se tre zyrtarë policorë kufitarë patrullues dyshohet se janë kidnapuar nga policia serbe në një ...

ASHAK mban konferencë shkencore për krimet e Serbisë në Kosovë

'Serbia ka kryer gjenocid në Kosovë gjatë luftës në vitet 1998- 1999. Forcat ushtarake, policore e paraushtarake të Serbisë kryen krime të tmerrshme, duke vrarë e dhunuar dhjetëra mijë...

Zhvillohet konferenca e parë STEMinists në Kosovë

Konferenca e parë STEMinists është duke u zhvilluar në hapësirat e Fakultetit të Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”.