Postet nga: komunat ne veri

Dugolli: Qytetarët nuk e duan kthimin e "dostave të Radoiçiqit"

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Enver Dugolli, ka deklaruar se qytetarët serbë në komunat në veri të vendit nuk votuan ...

Dugolli: Të hiqen masat e BE-së ndaj Kosovës

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga LVV-ja, Enver Dugolli thotë se procesi i votimi në veri u organizua mirë dhe pa shkelje, duke bërë thirrje që Bashkimi Europian ...

Lista Serbe thotë se s’do të marrë pjesë në referendum për shkarkimin e kryetarëve në veri

Lista Serbe – partia më e madhe e serbëve të Kosovës, ka njoftuar të dielën (07.04.2024) se nuk do të marrë pjesë në një referendum për shkarkimin e ...

Ndahen 4 milionë euro për ndërtimin e shtëpive për pjesëtarët e komuniteteve pakicë në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 4 milionë euro shtesë të cilat do të përdoren për subvencionimin e ndërtimit të shtëpive në katër komunat veriore: Mitrovicë ...

Ministria e Infrastrukturës do t’i mirëmbajë gjatë dimrit rrugët në katër komunat në veri

Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës do të kujdeset për mirëmbajtjen dimërore të të gjitha rrugëve lokale në Mitrovicë të Veriut, Zveçan, ...

Si votuan serbët e Kosovës?

Mirosllav Radomiroviq nga Mitrovica e Veriut - komunë e banuar me shumicë serbe në veri të Kosovës - thotë se presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, mori “mbështetjen absolute” ...

“Na ka marrë malli të shkojmë në punë”: Rrëfimet e serbëve që braktisën institucionet e Kosovës

“Jemi bërë të padobishëm në shoqëri, të etur për të shkuar në punë, për t'u socializuar, për të ndier se po bën diç...

Kusari – Lila: Për vite me radhë në Kosovë veriun e menduan si të tregtueshëm

Kryetarja e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Mimoza Kusari Lila tha se situata në veri është zinxhir i ngjarjeve të cilat nuk kanë ndryshuar rrjedhë që nga përfundimi i ...