Postet nga: Komunat me shumicë serbe

Kurti: I takon BE-së ta publikojë draft-statutin e Asociacionit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se nuk është ai i cili duhet ta publikojë draft-statutin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Këtë, sipas tij, ...

Formohet grupi që do ta hartojë UA për iniciativën e qytetarëve për ta larguar nga detyra një kryetar komune

Qeveria e Kosovës, përkatësisht Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka marrë vendim me 31 korrik për caktimin e Grupit Punues për hartimin e Udhëzimit ...

Kurti nuk jep datë për betimin e kryetarëve të tjerë në veri: Kabinetet e tyre do të përfshijnë të gjitha etnitë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se kryetarët e sapo zgjedhur në katër komunat në veri do jenë në shërbim të të gjithëve ...

Ende pa një datë të caktuar për betimin e kryetarëve në veri

Katër kryetarët e komunave veriore të Kosovës, të cilët u zgjodhen nga zgjedhjet e 23 prillit ende nuk e dinë se kur do ta bëjnë betimin ...

Shtyhet sërish mbledhja e KQZ-së ku pritej miratimi i listës së qendrave të votimit në veri

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) as sot nuk do të mbajë mbledhjen e rregullt, ashtu siç ishte paralajmëruar dje.

Abdixhiku: Qeveria ka dy rrugë, të zhbëjë marrëveshjen e Asociacionit ose ta zbatojë sipas Kushtetueses

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në fjalimin e tij ishte i paqartë.

Kurti: Komunat me shumicë serbe marrin buxhet më shumë se tjerat, zhvillimi i atyre në veri u penguan nga Qeveria e Serbisë

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka deklaruar se komunat me shumicë serbe në Kosovë marrin buxhet për kokë banori më shumë se 28 komunat tjera, 27 prej tyre që janë ...

Veriu pa kryetarë: “Nuk i forcojmë institucionet e shtetit të panjohur”

Katër komunat e banuara me shumicë serbe në veri të Kosovës - Mitrovicë e Veriut, Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan - janë pa kryetarë qysh më 5 në...