Postet nga: klima

Samiti për klimën nis punimet në Egjipt me thirrjet për veprim

Samiti vjetor i Kombeve të Bashkuara për ndryshimet klimatike, ka nisur punimet këtë vit në Egjipt, me thirrjet që vendet të kalojnë “nga epoka e zotimeve në epokë...

Ndryshimi i klimës rrezikon ullinjtë në Greqi

Nxehtësi, thatësirë, mungesë uji: Ndryshimi i klimës rrezikon bujqësinë greke. Fshtarëve u rrezikohet ekzistenca. Së shpejti pjesë të tëra të vendit mund të thahen ...

Miratohet paketa legjislative më e madhe për klimën në SHBA

Dhoma e Përfaqësuesve e udhëhequr nga demokratët në Shtetet e Bashkuara, miratoi të premten një projekt-ligj prej 430 miliardë dollarësh që shihet si paketa më e ...

Berlini, nikoqir i bisedimeve për klimën

Me botën që po përballet me rënien ekonomike për shkak të pandemisë dhe luftës në Ukrainë, zyrtarë të lartë nga 40 shtete takohen më 18 korrik në ...

Ligjvënësit e BE-së e miratojnë ndalimin e automjeteve me motorë me djegie në vitin 2035

Parlamenti Evropian e ka miratuar të mërkurën propozimin për ndalimin e shitjes së makinave të reja me motorë me djegie në vitin 2035, duke kërkuar ta forcojnë ...

Sot nis Festivali ‘ReMusica’

Me moton “The Sound Of Change” nis sot në Prishtinë, edicioni i 21-të i Festivalit Ndërkombëtar të Muzikës, “ReMusica”.

Mijëra persona marshojnë në Glasgou duke kërkuar më shumë nga Konferenca për Klimën

Mijëra protestues kanë marshuar në qytetin skocez, Glasgou, në ditën e dytë të protestave të mbrojtësve të ambientit, të cilët besojnë se çështjet e ngrohjes globale ...

Shoqëria civile bashkon forcat për klimën, mjedisin e energjinë, nënshkruhet memorandumi i bashkëpunimit

Shoqëria civile bashkon forcat për klimën, mjedisin e energjinë, nënshkruhet memorandumi i bashkëpunimit