Postet nga: kisha ortodokse serbe

Abazoviq thotë se nuk do të japë dorëheqje nga posti i kryeministrit

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq deklaroi gjatë fjalës së tij këtë të mërkurë në Kuvend, se nuk do të japë dorëheqjen.

Qeveria e Malit të Zi miratoi Marrëveshjen Themelore me kishën serbe, Abazoviq humb mbështetjen e shumicës

Qeveria e Malit të Zi ka miratuar të premten Marrëveshjes Themelore, e cila duhet të rregullojë marrëdhëniet ndërmjet Malit të Zi dhe Kishës Ortodokse Serbe.

Policia shoqëron disa serbë nga Mitrovica e Veriut dhe Zveçani në kishën "Shën Nikolla" në Prishtinë

Policia e Kosovës gjatë ditës së sotme ka përcjellë disa qytetarë serbë nga Zveçani dhe Mitrovica e Veriut për vizitë dhe pjesëmarrje në kishë...

Enes Toska: Niveli i ruajtes së trashëgimisë duhet të jetë i njëjtë si ai i kishës ortodokse serbe

Enes Toska nga organizata ‘Ec ma Ndryshe’ gjatë debatit në #KallxoPernime për Planifikimin Urban në Prizren ka diskutuar rreth ruajtjes së trashëgimisë kulturore.

VIDEO: Një ceremoni fetare shkakton trazira në Cetinje të Malit të Zi

Kreu i Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, Joanikije dhe Patriarku Porfirije kanë arritur përmes helikopterit në qytetin e Cetinjës, pasi protestuesit që kundërshtojnë shugurimin ...

Çeku: Liturgjia në Kishën Ortodokse Serbe, shkelje e ligjit

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku thotë se Kisha Ortodokse Serbe performoi një liturgji politike të enjten në objektin që gjendet në kampusin e Universitetin e Prishtinë...

Studentët kërkojnë largimin e Kishës nga Kampusi ose shndërrimin e saj në muze

Përmes parullave “Objekt i mëkateve”, “Jo trashëgiminë e kriminelëve”, “Stop nxitjes së urrejtjes”, fotografi të gjenocidit gjatë luftës dhe të figurave serbe që kryen krime ...

UP paralajmëron veprime ligjore pas liturgjisë në Kishën Ortodokse serbe

Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” ka reaguar rreth ceremonisë fetare të organizuar nga Kisha Ortodokse serbe, duke thënë se do të ndërmerr të gjitha veprimet ligjore pë...