Postet nga: kinema

Vlora Dumoshi flet për hapjen e teatrove dhe kinemave

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi në njërën nga pyetjet parlamentare në lidhje me hapjen e teatrove ka thënë se pritet që sot të ...

Nga një vend i rrethuar me gjemba, në një qendër filmi

“Green Festival” për tri netë radhazi shfaqi filma dhe organizoi aktivitete kulturore afër Qendrës e Kulturës në Mitrovicë dhe skaj  lumit Kej, ku për disa ...

Prodhimi i filmave për sirtarë

Që nga viti 2016, Komuna e Vitisë është bërë me kinema 3D, falë një projekti të përkrahur nga Bashkimit Europian. Kjo kinema që kushtoi 87 mijë euro nuk punon rregullisht, ...

Prurjet nga kontinenti tjetër

Java e filmit bashkëkohor afrikan që po mbahet në Kinemanë Armata, shpërfaqi të përbashkëtat e shoqërisë kosovare dhe shoqërive të Saharasë jugore.

Filmat që shfaqen sot në Kino ABC

Në programin e sotëm të Kinemasë ABC në Prishtinës do të jetë tre filma.

Film për Kosovarët që iu Bashkuan ISIS-it

Filmi ‘Forgive Me’ i regjisorit kosovar Besim Ugzmajli, trajton shkuarjen e shumë qytetarëve të Kosovës në zonat e luftës në Siri e Irak si dhe tragjedinë që ...

Filmi për Fqinjësinë Shqiptaro- Serbe që Synon Ekranin e BAFTA-s

“Kësulat” është film i zhanrit dramë në të cilin pasqyrohet jeta e dy familjeve, një shqiptare dhe një serbe, shokë dhe fqinj nga i njëjti fshat në Kosovë, ...

Vitia Bëhet Sërish me Kinema

Qyteti i Vitisë është bërë pas 37 vitesh sërish me kinema. Përurimi i investimit të Bashkimit Evropian është bërë sot.