Postet nga: Kina

Borrell: Partneriteti i Kinës me Rusinë ka kufij

Partneriteti i Kinës me Rusinë ka kufij dhe Evropa duhet të mirëpresë të gjitha përpjekjet e Pekinit për t’u distancuar nga lufta e Moskës ...

Kina e krijon vaksinën e saj me teknologjinë mRNA kundër koronavirusit

Kina e ka miratuar vaksinën e saj të parë kundër koronavirusit, e cila e lufton virusin përmes teknologjisë mRNA.

OBSH i kërkon Kinës të publikojë të gjitha të dhënat e lidhura me origjinën e COVID-it

Këshilltarët e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) i kanë bërë thirrje Kinës që të publikojë të gjitha informacionet e lidhura me origjinë...

Kina shpreson që Rusia dhe Ukraina të zhvillojnë bisedime të paqes

Kina është e shqetësuar lidhur me përshkallëzimin e luftës në Ukrainë dhe shpreson që Moska dhe Kievi do të mbajnë bisedime të paqes, tha kryediplomati kinez, ...

Kina rihapet për të gjithë turistët

Kina do të rihapë kufijtë për turistët dhe do të aktivizojë sistemin e lëshimit të vizave nga dita e mërkurë, pas një ndalese trevjeçare, të ...

Zhvillimet e fundit nga lufta në Ukrainë

Më 24 shkurt 2022, Rusia e pushtoi Ukrainën në një përshkallëzim të madh të Luftës Ruso-Ukrainase, e cila filloi në vitin 2014. Pushtimi ka të ngjarë të ketë rezultuar ...

Britania: Rusia dhe Kina kërcënojnë të krijojnë rrezik dhe çrregullim global

Britania tha se Kina paraqet “sfidë” për rendin botëror, teksa u prezantua korniza e re e politikës së jashtme të shtetit, ku gjithashtu u tha se siguria ...

Kina zgjedh kryeministër aleatin e Xi Jinping

Li Qiang është zgjedhur zyrtarisht nga parlamenti si kryeministër i ri i Kins. Tani, ai është zyrtari i dytë më i lartë në sistemin politik të vendit.