Postet nga: Kiev

Biden përfundon vizitën në Ukrainë

Presidenti amerikan, Joe Biden raportohet se tani është larguar nga kryeqyteti i Ukrainës, sipas gazetarëve që udhëtonin me të, duke përfunduar kështu një vizitë historike.

Zelensky flet për vizitën historike të Bidenit në Kiev

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka folur për vizitën e papritur të presidentit amerikan, Joe Biden sot në kryeqytetin ukrainas.

Samiti BE-Ukrainë mbahet sot në Kiev

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, dhe presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, nënshkruajnë një flamur ukrainas para fillimit të samitit të BE-së. 2 shkurt 2023. Samiti Ukrainë-Bashkimi ...

Çfarë dihet deri tani për rrëzimin e helikopterit në Ukrainë

Tre zyrtarë ukrainas janë figurat e larta të qeverisë ukrainase që kanë vdekur nga rrëzimi i helikopterit në periferi të Kievit, të mërkurën. 

Ukraina thotë se kanë shkatërruar 40 dronë rusë gjatë vikendit të kaluar

Pushtimi rus i Ukrainës filloi më 24 shkurt të vitit 2022. Sulmet nga forcat ruse u raportuan në qytetet kryesore anembanë Ukrainës, duke përfshirë edhe kryeqytetin Kiev.

Kievi ende pa rrymë pas sulmeve ajrore ruse

Pas sulmeve ajrore ruse që goditën Ukrainën, në shumicën e qyteteve të vendit është rikthyer energjia elektrike, përveç në kryeqytet.

Kryeministri britanik viziton Kievin

Kryeministri britanik, Rishi Sunak, më 19 nëntor vizitoi për herë të parë në Kievin, që nga marrja e detyrës në fund të tetorit.

Zelensky: Taktikat ruse janë 'të çmendura'

Forcat ruse kanë nisur sulme të reja në Kiev dhe në Zaporizhja, thanë zyrtarët dhe ushtria më 27 tetor, teksa forcat ruse kanë zmbrapsur sulmet në dy qytete në rajonin ...