Postet nga: Kherson

Pamje nga qyteti ukrainas pas goditjes me artileri nga Rusia - VIDEO

Qyteti Kherson në Ukrainë u godit me artileri mbrëmjen e së shtunës, duke shkaktuar zjarre në pjesë të ndryshme të qytetit.

Zelenkiy: "400 krime ruse të luftës" të dokumentuara pas tërheqjes nga Khersoni

Forcat ruse e kanë shkatërruar infrastrukturën kryesore në qytetin jugor të Ukrainës, Kherson, përpara se të tërhiqeshin, tha presidenti Volodymyr Zelenskiy. Trupat ruse “shkatërruan ...

Festë në Kherson, por lufta nuk ka mbaruar

Zyrtarët ukrainas kanë paralajmëruar se “lufta nuk ka përfunduar” pas tërheqjes së Rusisë nga Kherson, edhe pse festimet vazhdojnë gjatë fundjavës.

Rusia pritet të tërheqë trupat e saj nga Khersoni

Ushtria ruse është urdhëruar të tërhiqet nga qyteti ukrainas i Khersonit, i cili është kryeqyteti i vetëm rajonal që Rusia ka nën kontroll qëkur nisi ...

Putin: Civilët duhet të evakuohen nga zona e luftës në Kherson

Rusia ka dërguar dhjetëra mijëra trupa në Ukrainë më 24 shkurt ndërsa forcat ukrainase janë përgjigjur me rezistencë të ashpër ndaj luftës.

Forcat ruse shpërndajnë protestën e ukrainasve në Herson

Forcat ruse kanë përdorur gaz lotsjellës dhe shok-bomba për të shpërndarë një tubim pro Ukrainës në qytetin e pushtuar të Hersonit më 27 prill, tha Zyra ...

VIDEO - Kamionët ushtarak dhe tanket ruse duke lëvizuar në qytetin ukrainas Kherson

Forcat ruse kanë marrë kontrollin e qytetit port kyç të Khersonit në jug të Ukrainës.

Zonat e ndalim-fluturimit nuk do të funksionojnë, por si t'ia bëjmë për t'i dalë në ndihmë Ukrainës?

Forcat e Vladimir Putinit po i rrethojnë qytetet Kharkiv, Kherson dhe Mariupol, dhe një kolonë 60 kilometërshe e gjatë me automjete të blinduara ruse është në veri të Kievit në ...