Postet nga: këshilli i sigurimit

Çitaku: Njohja nga Serbia, Sa më Herët aq më Mirë

Ambasadorja e Kosovës në ShBA, Vlora Çitaku tha në takimin e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara kushtuar situatës në Kosovës tha se sa më ...

OKB: Shqyrtohet Propozimi i Masës Kundër Njohjes së Jerusalemit

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara po e shqyrton një propozim-rezolutë, me të cilën do të refuzohej vendimi i presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, pë...

ShBA: Kosova ta Formojë Qeverinë sa më Shpejt

Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar nga Kosova që sa më shpejt të formojë Qeverinë e re dhe të ratifikojë demarkacionin me Malin e Zi.

Çitaku, Daçiqit: A Duhet të Shkoj të Jetoj në Shqipëri?

Ambasadorja e Kosovës në Amerikë, Vlora Çitaku, i ka reaguar ashpër ministrit të jashtëm të serbisë, Ivica Daçiq në deklaratën e tij se ajo “është ...

Daçiq e Çitaku Polemizojnë për Historinë e Kosovës

Ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiq dhe ambasadorja e Kosovës në Amerikë, Vlora Çitaku, kanë vazhduar aty ku e kanë lënë tre muaj më parë debatin ...

SHBA Fton për Njohjen e Kosovës

Gjatë debatit për Kosovën në këshillin e Sigurimit të OKB-së, përfaqësuesi amerikan tha se Uashingtoni e mbështet Kosovën në zhvillimin e saj ndë...

Vlora Çitaku e Tomislav Nikoliq Përplasen në Selinë e OKB-së

Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, tha sot në Nju Jork se Serbia nuk po i ndal provokimet ndaj Kosovës ndërsa apeloi që fqinji verior i ...