Postet nga: këshilli i sigurimit

Daçiq në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit: Nuk do të pranojmë që Kosova të bëhet anëtare e OKB-së

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, në mbledhjen e sotme të Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, tha që Serbia kurrë nuk do ...

Gërvalla përfaqëson Kosovën në seancën e sotme të Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPDJ), Donika Gërvalla, po qëndron në Nju Jork, ku përpos takimeve të zhvilluara me përfaqësuesit e ...

Visoka: Shqipëria nuk i ka ndihmuar Kosovës në Këshill të Sigurimit

Gëzim Visoka, profesor i asocuar në Universitetin e Dublinit, në emisionin "Kallxo Përnime", ku po diskutohet rreth dialogut mes Kosovës dhe Serbisë si dhe integrimin e vendit ...

Rusia merr presidencën e Këshillit të Sigurimit

Rusia ka marrë të shtunën, më 1 prill, presidencën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së pavarësisht kërkesave nga Ukraina që të mos lejohet një gjë e ...

Vizita e ministrit izraelit në Malin e Tempullit mbledh Këshillin e Sigurimit

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara (OKB) caktoi një takim urgjent për të enjten me kërkesë të palestinezëve, të cilët po protestojnë ndaj një ...

Këshilli i Sigurimit diskuton situatën në Ukrainë

Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, Kombet e Bashkuara kanë verifikuar vrasjen e 5,718 civilëve, duke përfshirë 372 fëmijë, por shifrat aktuale ka të ngjarë të jenë ...

Ambasadori rus lëshon sallën pasi BE akuzon Rusinë për krizë ushqimore

Ambasadori i Rusisë në Kombet e Bashkuara, Vassily Nebenzia, është larguar nga takimi i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, pasi presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ...

Shqipëria në Këshillin e Sigurimit të OKB-së kërkon shtim të llogaridhënies

“Nuk duhet të lëmë askënd të besojë se mund të kryejë krime dhe mund t’ia dalë paq”. Me këtë deklaratë të kryeministrit Edi Rama, Shqipëria ...