Postet nga: Kemal Kilicdaroglu

CHP-ja opozitare turke zgjedh liderin e ri pas humbjeve në zgjedhjet e majit

Lideri opozitar turk Kemal Kılıçdaroglu është detyruar të japë dorëheqje të dielën, pasi Partia Popullore Republikane (CHP) e ka zgjedhur Ozgur Ozelin si kryetar të ri, ...

Zgjedhjet në Turqi: Çfarë pritet nga Erdogani në një mandat tjetër pesëvjeçar?

Zgjedhjet në Turqi: Çfarë pritet nga Erdogani në një mandat tjetër pesëvjeçar?

Rexhep Tajip Erdogan mund t'u ketë bërë serenadë mbështetësve të tij pas fitores së tij - megjithatë ai është pothuajse i përsosur kur vjen puna tek ...

Mbyllen qendrat e votimit në Turqi, kush do të zgjidhet president?

Qendrat e votimit në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale në Turqi janë mbyllur në gjithë vendin, raporton BBC.

Turqia është shpresa e vetme e BE-së

Shkruan Philip Balboni, Kandidat për doktoraturë në antropologji kulturore në Universitetin e Kalifornisë

Si po ia del presidenti turk Erdogan ta ruajë popullaritetin e tij pavarësisht trazirave ekonomike?

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka qëndruar në pushtet për 20 vjet duke i tejkaluar vazhdimisht krizat politike’ protesta masive, akuza për korrupsion, një tentativë për grushtshtet ...

Balotazhi i zgjedhjeve në Turqi: Nacionalizëm, lajme të rreme, ksenofobi

Përpara balotazhit për postin e presidentit të ardhshëm të Turqisë, kandidati opozitar Kemal Kilicdaroglu ka adoptuar retorikë nacionaliste, kundër refugjatëve, ndërsa mbështetësit ...

Erdogan dhe Kiliçdaroglu “në garë” për votat e nacionalistëve

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dhe rivali kryesor i tij Kemal Kiliçdaroglu e kanë përqendruar vëmendjen tek votuesit që mbështesin partitë e ndryshme nacionaliste, ndërsa ...

Balotazhi në Turqi, Kilicdaroglu përpiqet të tërheqë votuesit nacionalistë

Ndërsa Turqia përgatitet për balotazhin presidencial të 28 majit, kandidati i opozitës, Kemal Kiliçdaroglu po përpiqet të tërheqë votuesit nacionalistë me qëndrime kundë...