Postet nga: kazakistan

Asetet ruse të familjes së presidentit të Kazakistanit

Kur trazirat e mëdha shpërthyen më herët gjatë këtij muaji në Kazakistan, në Azinë Qendrore, shumë analistë vlerësuan se këto trazira erdhën si ...

Presidenti kazak: Trupat e huaja do të fillojnë të tërhiqen më 13 janar

Presidenti i Kazakistanit, Qasym-Zhomart Toqaev, tha se trupat e Organizatës të Traktatit për Siguri Kolektive (CSTO) – organizatë që udhëhiqet nga Rusia – do të nisin të largohen nga ...

Shifrat flasin për 164 të vrarë në Kazakistan

Gjithsej 164 persona janë vrarë gjatë javës së kaluar në protestat e dhunshme në Kazakistan. Kjo është bërë e ditur nga shifrat e Ministrisë së Shëndetësisë së ...

Trazira dhe revolta në Kazakistan: Çfarë po ndodh dhe pse ka rëndësi?

Ndërkohë që protestat në shtetin e pasur me naftë të Azisë Qendrore kanë marrë hov, ngjarjet atje po kërcënojnë të bëjnë bujë në të gjithë rajonin.

ShBA-ja ngre pyetje për trupat e huaja në Kazakistan

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha se Shtetet e Bashkuara kanë pyetje lidhur me kërkesën e Kazakistanit për ndihmë nga organizata e sigurisë, e udhëhequr ...

Kazakistan: Zyrtarëve të sigurisë iu jepet urdhër për të shtëna pa paralajmërim

Presidenti i Kazakistanit, Qasym-Zhomart Toqaev, ka thënë më 7 janar se ka lëshuar urdhër për zyrtarët e zbatimit të ligjit për të shtëna me ...

Gjendje e jashtëzakonshme në Kazakistan pas protestave për çmimet e energjisë

Protestuesit dhe policia janë përleshur në disa qytete të Kazakistanit, ndërkohë që zgjerohen protestat pas rritjes së çmimeve të energjisë.

Jeta pas IS-it: Një grua rrëfen tmerrin që përjetoi në Siri

Sabinella Ayazbaeva i ka pesë fëmijë të vegjël. Ajo vijon kurse të psikologjisë në universitet dhe mban një punë me orar të shkurtuar në një qendër rinore ...