Postet nga: katastrofa humanitare

Lufta Izrael-Gaza: Vajza 12-vjeçare nga Gaza që e humbi gjithë familjen brenda natës

Në zemër të qytetit plot zhurmë të Gazës, mes ndërtesave të larta dhe rrugicave të ngushta, shtrihen rrënojat e një strukture të dikurshme. Mes rrënojave, ...

Opinion nga The Guardian: Zia e bukës është 'e afërt' këtu në Gazën veriore

Një tragjedi tërësisht e krijuar nga njeriu po shpaloset ndërkohë që po e dëshmon e tërë bota. Veprimi i menjëhershëm i Izraelit pë...

Lufta në Gaza, numër enorm i fëmijëve të vrarë në Gaza

Gjatë katër muajve në Gaza, më shumë fëmijë kanë humbur jetën sesa në katër vitet e konflikteve globale së bashku, siç raportohet nga Agjencia e OKB-së ...

Anija e ndihmave e ngarkuar me 200 ton grupe ushqimore është nisur në drejtim të Gazas 

Përpjekje të rëndësishme humanitare për ndihmë në Gaza janë duke u zhvilluar ndërkohë që një anije e ngarkuar me gati 200 ton furnizime ushqimore thelbësore ...

Rreth 40% e misioneve të ndihmave nga OKB-ja nuk u lejuan në Gaza muajin e kaluar

Pothuajse 40% e misioneve të ndihmës të koordinuara nga Kombet e Bashkuara u refuzuan ose u penguan nga Izraeli muajin e kaluar, ka thënë të mërkurën (06.03.2024) Zyra ...

OBSH thotë se gati 90% e fëmijëve nën moshën 2 vjeç po përjetojnë varfëri të rëndë ushqimore në Gaza

Organizata Botërore e Shëndetësisë deklaroi se kufizimet në dërgimin e ndihmave kanë bërë që gati 90% e fëmijëve nën moshën 2 vjeç të ...

Shefi i OBSH-së: Fëmijët po vdesin nga uria në Gaza

Fëmijët po vdesin nga uria në Gazën veriore, tha shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Gaza - Izrael: Dhjetëra të vrarë ndërkohë që prisnin ndihma ushqimore

Shumë palestinezë humbën jetën në pritje të ndihmës ushqimore në Gaza, ndërsa forcat izraelite hapën zjarr, duke rezultuar në të paktën 70 viktima dhe 250 të ...