Postet nga: kapiten dragani

Kroacia liron Kapiten Draganin, i dënuar për krime lufte

Ish komandanti paramilitar serb Dragan Vasiljkoviç, i njohur si Kapiteni Dragani, u la i lirë nga një burg kroat në Lepoglava pasi vuajti dënimin e tij për krime ...

Australia Kërkon t’i Anulojë Pasaportën Kapiten Draganit

Autoritetet australiane po përpiqen të gjejnë një mënyrë për të përdorur Aktin e Luftëtarëve të Huaj për të anuluar pasaportën e ish-komandantit ...

Komandanti Famëkeq Humb Betejën në Gjyq

Pas një sage ligjore që daton nga viti 2004, kur Kroacia lëshoi për herë të parë një urdhër për arrestimin e Dragan Vasilkoviqit, lideri paraushtarak serb i ...

Kapiten Dragani Dënohet për Krime Lufte

Gjykata e qarkut në qytetin kroat të Splitit sot dënoi Dragan Vasilkoviqin për krime lufte kundër ushtarëve, policëve dhe civilëve të burgosur kroatë, gjatë ...

Kapiteni Dragan Kritikon ‘Gjyqin Fashist’ në Kroaci

Dragan Vasiljkoviq, i cili po gjykohet për krime lufte në qytetin kroat të Splitit, tha në deklaratën e tij në gjykatë të enjten se ai është i pafajshë...

Dëshmitari: Kapiten Dragani Shikonte Serbët Teksa Rrihnin të Burgosurit

Dëshmitari Tomislav Ceranja tha në gjykatën në Split të mërkurën se ai ishte një rob lufte në një burg në kalanë në qytetin jugor kroat të ...

Trupat Kroate e Pranojnë që Përdorën Kishën

Ish-ushtarët kroatë që dëshmojnë si dëshmitarë të mbrojtjes në gjyqin e ish-komandantit paraushtarak serb Dragan Vasiljkoviq thanë në gjykatën në Split të mërkurën se ...

‘Kapiten Dragani’: Mbrojta Jugosllavinë!

Ish-komandanti i paraushtarakëve serbë, Dragan Vasiljkoviq, i njohur si “Kapiten Dragani”, pretendoi pafajësi ndaj akuzave për krime lufte në gjyqin e tij në Kroaci, ndërsa tha ...