Postet nga: Kane

Kosova nënshkruan marrëveshje për bashkëprodhim kinematografik me Francën

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrullah Çeku ka njoftuar se në Kanë të Francës ka nënshkruar marrëveshje për bashkëprodhim kinematografik.

Kosova dhe Shqipëria me pavijon të përbashkët në Festivalin e Kanës

Kosova dhe Shqipëria kanë hapur pavijonin e përbashkët në kuadër të edicionit të 75-të të filmit në Kanë të Francës.

Festivali i Kanës hapet me thirrje për paqe e kundër luftës

Me thirrjet për paqe e kundër luftës është hapur të martën edicioni i 75 i Festivali të Filmit në Kanë (Cannes) të Francës.

Kosova dhe Franca afër nënshkrimit të marrëveshjes për bashkëprodhime kinematografike

Kosova dhe Franca do të nënshkruajnë në maj të këtij viti marrëveshjen për bashkëprodhime kinematografike.

Ukaj rikthehet në Festivalin e Kanës

Alban Ukaj është aktori i njohur kosovar, me karrierë të bujshme ndërkombëtarisht, i cili është rikthyer në Festivalin e Filmit në Kanë të Francës, si aktor i ...

Samir Karahoda: Pjesëmarrja jonë në Kanë bëri që bota ta njohë më shumë kinematografinë tonë

Filmi “Pa vend” i regjisorit Samir Karahoda u bë filmi i parë kosovar që garoi për “Palmën e Artë”, (kategoria e filmave të shkurtër) në edicionin e ...

Mbyllet festivali i filmit në Kanë, "Titane" fiton "Palmën e Artë"

Filmi “Titane” i regjisores franceze Julia Ducournau ka fituar “Palmën e Artë”, çmimin kryesor të festivalit të filmit në Kanë, që u mbyll sot. 

Filmi 'Pa vend' jepet premierë në Kanë

Filmi ‘Pa vend’ i Samir Karahoda është shfaqur  premierë në festivalin e filmit në Kanë të Francës.