Postet nga: Kanceri

Kanceri po bëhet vrasësi më i madh në botë

Deri më tani, sëmundjet e zemrës kanë qenë shkaktari kryesor i vdekjeve në botë.

Miratohen barna të reja në listën esenciale për trajtimin e kancerit

Më shumë se 180 gra janë prekur me kancer të gjirit vetëm gjatë gjashtëmujorit të parë të këtij viti. Shumica e grave që lajmërohen në Institutin Onkologjik ...

Shenjat paralajmëruese, kanceri fillimisht shfaqet në duar

Kanceri është një nga sëmundjet më vdekjeprurëse dhe profesionistët mjekësorë ende janë duke punuar për gjetjen e një kurimi

Obeziteti shkaktar i disa llojeve të kancerit

Obeziteti shkakton në shumë raste katër lloje të kacereve më të zakonshme në Britani të Madhe sesa pirja e duhanit, raporton BBC.

20 mijë shërbime onkologjike për katër muaj, rritje e numrit të të sëmurëve 

Janë dhënë 20 mijë shërbime onkologjike për pacientët e sëmurë me kancer për katër muajt e parë të këtij viti, njofton QKUK.

Studimi shkencor - Panxhari lufton kancerin

Që nga mjekësia e hershme, panxhari është parë si një kurë për shumë sëmundje dhe fakti që ushqimet e tjera të pasura me hekur nuk kanë të ...

 1500 raste të reja me kancer në Kosovë

Rreth 1500 mijë persona janë diagnostifikuar me sëmundjet të kancerit gjatë vitit 2018-të. Kjo u bë e ditur në Ditën Botërore kundër kancerit e cila u shë...

Shënohet Dita Botërore kundër kancerit

Klinika e Onkologjisë dhe Shoqata e Onkologëve të Kosovës (SHOK), organizojnë sot në  Klinikën e Onkologjisë në Qendrën Klinike Universitare aktivitet me rastin e Ditës ...