Postet nga: kanceri i gjirit

Studimi: Inteligjenca Artificiale ndihmon në diktimin e kancerit të gjirit

Inteligjenca artificiale mund të përdoret në ekzaminimet e kancerit të gjirit për të përmirësuar diagnozën dhe për të lehtësuar ngarkesën e punë...

Në Xhaminë e Madhe të Prishtinës mbahet ligjëratë sensibilizimi për kancerin e gjirit

Në ligjëratën e xhumasë në Xhaminë e Madhe në Prishtinë sot është mbajtur ligjëratë sensibilizuese për sëmundjen e kancerit të gjirit.

Ribociclib, ilaçi që rrit mbijetesën dhe ul rrezikun e rikthimit të kancerit të gjirit me 25%

Mijëra gra me formën më të zakonshme të kancerit të gjirit në botë mund të përfitojnë nga një ilaç i suksesshëm që i ndihmon ato të ...

Ilaçi për trajtimin e kancereve të trashëguara do ofrohet në Shërbimin Spitalor në Angli dhe Uells

Qindra njerëz me kancer të trashëguar të gjirit ose prostatës mund të përfitojnë nga një terapi që po synohet në Shërbimin Spitalor në Angli dhe ...

Çfarë është kanceri metastatik i gjirit?

Kanceri i gjirit ndodh kur qelizat në gji ndryshojnë dhe fillojnë të rriten jashtë kontrollit, sipas burimit të Bibliotekës Kombëtare të Mjekësisë MedlinePlus.

Prishtinë, mamografia falas deri në fund të vitit

Drejtori i Shëndetësisë në Komunën e Prishtinës, Izet Sadiku, ka bërë të ditur se shërbimi i mamografisë do jetë falas gjatë gjithë vitit.

Dhuro 1 euro për luftën kundër kancerit të gjirit duke blerë veshje

Muaji tetor njihet si muaji rozë i rezistencës ndaj luftës kundër kancerit të gjirit.

Drejtori i Shëndetësisë në Prishtinë: Gratë me kancer të gjirit do të subvencionohen me proteza

Drejtori i Shëndetësisë në Prishtinë, Izet Sadiku, në emisonin “Kallxo Përnime”, ka thënë se nga 1 janari i vitit të ardhshëm gratë e diagnostikuara me kancer ...