Postet nga: Kancelari gjerman

Scholz: Kthim në politikën e frikësimit

Në dy-vjetorin e fillimit të agresionit rus kundër Ukrainës, kancelari Olaf Scholz ka bërë thirrje për kthim në një politikë të frikësimit. Gjermania dhe Europa ...

Olaf Scholz, kancelari me mbështetjen më të vogël

Partia Socialdemokrate dhe kancelari Scholz vazhdojnë të humbasin mbështetjen e popullit. Pse, cilat janë shkaqet?

Zelenskyy: Nuk do të sulmojmë territorin rus, duam të çlirojmë vendin tonë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy siguroi aleatët se vendi i tij nuk do të ndërmarrë sulme në territorin e Rusisë. Gjatë një konference të përbashkët shtypi me ...

Scholz kërkon përshpejtim të dialogut Kosovë-Serbi

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia përshpejtim të dialogut.

Scholz: Ushtria e Gjermanisë duhet të jetë 'më e pajisura' në Evropë

Gjermania është e gatshme të marrë rol udhëheqës në garantimin e sigurisë së Evropës, ka thënë kancelari gjerman, Olaf Scholz.

Scholz kërkon reforma rrënjësore të BE

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka bërë thirrje për reforma rrënjësore për të përgatitur BE-në për pranimin e shteteve të reja. Në një fjalim ...

Scholz: Negociatat me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut duhet të fillojnë tani

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka kërkuar reforma në BE në mënyrë që të lehtësohen pranimet e anëtarëve të rinj në Bashkimin Europian. Jo vetëm ...

Kancelari gjerman Olaf Scholz udhëton për herë të parë në Ballkan

Pesë vende në dy ditë: nën hijen e luftës së Ukrainës, kancelari Olaf Scholz udhëton në Evropën Juglindore. Nga Kosova dhe Serbia ai pret më ...