Postet nga: Josep Borrel

Lajçak: Po përgatitemi për takimin e 14 shtatorit në Bruksel

Takimi i radhës i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pritet të zhvillohet më 14 shtator.

Tensionet në veri, BE: Zgjedhjet e parakohshme të shpallen sa më shpejtë

Bashkimi Evropian ka reaguar edhe njëherë pas tensioneve në javën e fundit në veriun e Kosovës.

Borrell: Është koha që Kosova dhe Serbia të tregojnë guxim dhe përgjegjësi

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, ka thënë se është koha që Kosova edhe Serbia të tregojnë guxim ...

Kurti takohet me Borrellin dhe Lajçakun, flasin për propozimin evropian dhe takimin e radhës me Vuçiqin

Në kuadër të Konferencës së Mynihut, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti zhvilloi takim edhe me përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Evropian për Punë të ...

Borrell: BE do të diskutojë sot për situatën në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka folur sërish për situatën në veri të Kosovës.

BE reagon pas dënimit të ri me burgim ndaj Aung San Suu Kyi-së

Kryediplomati i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka dënuar vendimin e gjykatës së Mianmarit (Burmas) për të ndëshkuar ish-lideren, Aung Saan Suu Kyi me gjashtë vjet shtesë ...

Kurti: Jam i gatshëm për takim me Vuçiqin

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti është takuar me Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Çështje të Sigurisë, Josep ...

Në Bruksel mbahet takimi i Këshillit për MSA-në

Në Bruksel, të martën më 7 dhjetor mbahet takimi i katërt i Këshillit të Stabilizim Asociimit ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian.