Postet nga: Jörn Rohde

Osmani pret në takim ambasadorin e Gjermanisë, flasin për zhvillimet e fundit dhe dialogun me Serbinë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim ambasadorin e Republikës Federale të Gjermanisë, Jörn Rohde.

Ambasadori gjerman: Absurde të përshkallëzohet situata si pasojë e targave

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde ka reaguar në lidhje me shtyrjen për 48 orë të fillimit të shqiptimit të gjobave për pronarët e automjeteve me targa ...

Ambasadori i Gjermanisë: Absurde të rrezikohet konfrontim për targa

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde ka thënë se është urgjentisht i nevojshëm vullneti politik për deeskalim dhe kompromise bazuar në marrëveshjet e Brukselit.

Gjermania i kërkon Qeverisë së Kosovës propozime për Asociacionin: Të ketë sa më shpejt diçka në tavolinë

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, në një intervistë për RTV Dukagjinin, e ka cilësuar temën e Asociacionit të komunave me shumicë serbe si “temë të ...

Procesi i Berlinit, ambasadori gjerman paralajmëron një konferencë më 3 nëntor

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka njoftuar se më 3 nëntor do të mbahet një konferencë në Berlin, në kuadër të Procesit të Berlinit.

Rohde kërkon arritje të marrëveshjes edhe për energjinë dhe targat

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde e ka quajtur lajm të mirë arritjen e marrëveshjes së sotme për dokumentet identifikuese ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Ambasadori gjerman dhe ministrja Gërvalla nënshkruajnë marrëveshje për mirëmbajtje të varreve të gjermanëve në Kosovë, të rënë në luftë

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde dhe ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla-Schwarz, kanë nënshkruar marrëveshje lidhur me mirëmbajtjen e varreve të gjermanë...

Polemika diplomatike mes ambasadorit gjerman dhe Petkoviqit për zbatimin e marrëveshjeve

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde ka vazhduar polemikën e tij me kryenegociatorin serb, Petar Pekoviq, i cili e kishte pyetur se përse Gjermania nuk ka bërë ...