Postet nga: Jeta Krasniqi

Qeveri e re me presione të vjetra

Qeveria e re e Kosovës e udhëhequr nga kryeministri, Avdullah Hoti, sipas analistëve politikë në Kosovë do të përballet me presion e sfida të mëdha, ...

Reciprocitet akuzash brenda Kosovës për reciprocitetin ndaj Serbisë

Tema e reciprocitetit ndaj produkteve që importohen nga Serbia është riaktualizuar sërish në Kosovë, pas vendimit të fundit të Qeverisë në detyrë me masa shtesë për zbatimin gradual ...

Korrigjimi i kufirit: Një opsion që po e ‘shkund’ vazhdimisht dialogun Kosovë-Serbi

Përfaqësuesi i lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell si dhe Përfaqësuesi special i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav ...

Krizë politike në kohë pandemie

Përderisa Kosova po përballet me pandeminë botërore të virusit Covid–19, vendi tashmë ka hyrë në një krizë politike që shpërtheu me paralajmërimin për rrë...

Epilogu 'me dështim' i negociatave VV-LDK?

Veprimet e fundit të Lëvizës Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës, nuk kanë përjashtuar dështimin e marrëveshjes përfundimtare mes tyre, duke lë...

Tërmeti, dridhjet që na bashkuan

Shumë jetë të humbura la pas tërmeti që goditi Shqipërinë. La pas shumë njerëz të dëshpëruar, të cilët në qiell të hapur, janë duke ...

Thirrja për rifillim të dialogut, përballë zgjedhjeve dhe taksës

Thirrja e përbashkët e Qeverive të Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, që menjëherë të rifillojë dialogu mes ...

Vazhdimi i dialogut i ndërlidhur me formimin e Qeverisë së re të Kosovës

Vazhdimi i dialogut midis Kosovës dhe Serbisë është gati se i pamundur pa formimin e Qeverisë së re të Kosovës, thonë njohësit e zhvillimeve politike në Prishtinë.