Postet nga: izraeli

Izraeli rrit trysninë ushtarake ndaj Rafahut

Të dielën herët në mëngjes Izraeli dërgoi tanke në kampin e refugjatëve Jabalin i cili ndodhet në pjesën veriore të Rripit të Gazës, ...

Mbi 35 mijë të vdekur që nga fillimi i luftës me 7 tetor, thotë Ministria e Shëndetësisë në Gaza

Ministria e Shëndetësisë në Gaza ka raportuar se numri i njerëzve të vrarë në Rripin e Gazës si rezultat i operacioneve ushtarake izraelite është rritur mbi 35 ...

Biden thotë se do të kishte një armëpushim nëse Hamasi do të lironte pengjet e mbetura

Presidenti i SHBA Joe Biden tha se do të kishte një armëpushim nëse Hamasi do të lironte pengjet e mbajtur në Gaza.

Qindra mijëra njerëz janë larguar nga Rafah përpara ofensivës së paralajmëruar izraelite

Qindra mijëra njerëz janë larguar nga Rafah pasi Forcat e Mbrojtjes të Izraelit urdhëruan evakuimin.

OKB pritet të votojë mbi një rezolutë që u jep palestinezëve më shumë të drejta

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara pritet të votojë sot për një rezolutë që do t’u jepte palestinezëve “më shumë të drejta dhe privilegje” dhe ...

Hamasi pranon armëpushimin, ndërsa Izraeli nis ofensivën në Rafah

Grupi militant palestinez Hamas - i shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian – u pajtua të hënën me një propozim armëpushimi në Gazë por ...

Izraeli kërkon evakuimin nga Rafah, sulmet vazhdojnë

Derisa sulmet po vazhdojnë në Rafah, forcat izraelite u kanë thënë palestinezëve që të evakuojnë qytetin.

Hamasi pranoi propozimin për armëpushim, Netanjahu: Marrëveshja, larg nga përmbushja e kërkesave të Izraelit

Derisa sulmet po vazhdojnë në Rafah, Izraeli thotë se po planifikon të dërgojë një delegacion për të negociuar më tej marrëveshjen e armëpushimit pasi tha se ...